Elon Musk és a Megafon szerint Biden illegális bevándorlókkal biztosítaná magának a hatalmat a választáson

Csakhogy ezt egy 2021-es bevándorlási reformtervvel támasztják alá, amely végül nem valósult meg. A friss törvénytervezetet épp tegnap szavazták le, de ez meg sem említette a szavazati jog lehetőségét.

1. Engedj be minél több illegális migránst az országba!

2. Adj nekik állampolgárságot, hogy állandó többséged legyen, ergo egy egypártrendszer!

- a kormánypárti Megafon tartalomgyártója, Ibolya Csenge szó szerinti fordítással osztotta meg Elon Musk február 3-i posztját, amelyben az X-vezér igyekszik megfejteni Biden nagyon egyszerű” politikai stratégiáját.

A megafonos influenszer mindössze annyival egészítette ki Musk eszmefuttatását, hogy a brüsszeli bürokraták” is ezért nyomják ennyire a migráns mantrát.”

Az elmúlt napokban valóban többet lehetett hallani az Egyesült Államok bevándorlási reformterveiről, hiszen egy ezzel kapcsolatos törvényjavaslatról épp tegnap szavazott a szenátus – de végül elvetették azt.

Musk azonban – félrevezető módon – nem is az aktuális törvényjavaslatot dobta be a közbeszédbe a szavazást megelőzően, hanem egy jóval korábbival riogatott.

Milyen korábbi tervek kerülnek elő Musk posztjában?

Öt nap alatt több mint 47 millió X-felhasználó láthatta Elon Musk 2024. február 3-i , amelyben a közösségi oldal tulajdonosa Biden stratégiáját kívánja leleplezni.

Musk a poszthoz az Associated Press egyik cikkét mellékelte – nem a teljes cikket, hanem csak a címről készített képernyőfotót, amely szerint Biden több millió bevándorlót legalizálna. Kommentben pedig azt írja, hogy itt a törvénytervezet teljes szövege”, és valóban linkel egy 353 oldalas dokumentumot.

Bár ezt Musk nem hangsúlyozza a posztjában,

ezek a dokumentumok nem az aktuális állapotokat mutatják, és nem a 2024-ben tárgyalt bevándorlási törvénytervezetről szólnak,

hanem egy három évvel korábbi, 2021-es tervezetről.

A valóban nagyszabású, sokak által radikálisnak értékelt állampolgársági törvénytervezetet Biden a beiktatása utáni első napon nyújtotta be (a tervezet teljes szövege a Musk által is megosztott linken, a tartalmának rövidebb összefoglalója a Fehér Ház honlapján érhető el), azonban ezt a tervet nem fogadták el.

A bevándorlási rendszer reformjáról szóló törvény azoknak a menekülteknek helyzetét rendezte volna, akik 2021. január 1-e előtt letelepedési engedély nélkül tartózkodtak az Egyesült Államokban, és akiknek a száma egy 2019-es becslés szerint 11 millió főre tehető. Biden reformja a következő lépésekben rendezte volna az illegális menekültek helyzetét:

  • Főszabály szerint azok a letelepedési iratokkal nem rendelkező külföldiek (“noncitizens”), akik 2021. január elsején az Egyesült Államokban tartózkodtak, átmeneti védettséget kapnak, azaz nem lehet kitoloncolni őket az országból, valamint munkavállalási engedélyért folyamodhatnak.
  • A munkavállalási engedély megszerzése után öt évvel igényelhetik az állandó letelepedési engedélyt, a zöldkártyát”, amelynek megszerzését szigorú adóügyi, büntetőjogi és nemzetbiztonsági vizsgálatokhoz kötötte a törvénytervezet.
  • A zöldkártya birtokában újabb hároméves amerikai tartózkodást követően folyamodhatnak állampolgárságért, amelyet újabb nemzetbiztonsági átvilágítás, és sikeres vizsgák (pl. állampolgári ismeretek, angol nyelv) után kaphatnak meg.

Biden a törvénnyel tehát elsősorban az Egyesült Államokban élő 11 millió illegális bevándorló helyzetét akarta rendezni. Az állampolgárság megszerzése egy nyolc éves folyamat végén lett volna lehetséges, és nem kaptak volna semmilyen engedményt azok, akik az ő elnöksége alatt lépték át a határt. A nyolcéves, „gyorsított eljárás” ugyanis csak azokra a menekültekre vonatkozott volna, akik 2021. január 1-én már az Egyesült Államokban tartózkodtak.

A törvénytervezet végül azonban el sem jutott a kongresszusi szavazásig.

De akkor miről van szó most?

A bevándorlási téma aktualitását az adja, hogy 2024. február 5-én – hónapokon át tartó kétpárti egyeztetések után – demokrata és republikánus szenátorok közösen mutatták be az új határvédelmi- és nemzetbiztonsági törvényjavaslat-csomagot (a teljes szöveg itt érhető el).

A 118 milliárd dolláros költségvetésű csomag három részből áll:

  • Ukrajna támogatására 60 milliárd dollárt szántak,
  • Izrael támogatására 14 milliárd dollárt
  • és 20,2 milliárd dollárt fordítottak volna bevándorlási reformra.

A 2021-es tervekkel ellentétben a bevándorlási reformok közt nem említik az állampolgárság és szavazójog megszerzését, hanem egyéb területeken érintette a határvédelmet:

  • Szorgalmazta egy ideiglenes határvészhelyzeti hatóság létrehozását, hogy az elnök és a Belbiztonsági Minisztérium közös döntéssel lezárhassa a déli határt, amennyiben az illegális határátlépők száma egy héten át minden nap meghaladja az 5000 főt;
  • felgyorsította volna a munkavállalói vízumok megszerzésének folyamatát;
  • az átlagos 5-7 évről 6 hónapra csökkentette volna a menedékkérők kérelmének elbírálását,hogy ezzel is tehermentesítsék a túlterhelt menekültellátó rendszert;
  • megnövelte volna a határrendészeti dolgozók létszámát;
  • megemelte volna a kiadható vízumok számát, ezzel ösztönözve a legális bevándorlást – amit mellesleg Elon Musk is támogat, legalábbis, ha igazat írt egy korábbi X-posztjában.

A törvénycsomag Musk posztjának megjelenése után, február 7-én került napirendre a szenátusban, és egyelőre úgy tűnik, hogy ebben a formában nem fognak megvalósulni a tervek: a hónapokig tartó egyeztetések ellenére leszavazták.

Az X szabályzata továbbra is tiltja a választásokkal kapcsolatos bizonyíthatóan hamis információk terjesztését. Ennek ellenére maga Musk gyakran tesz közzé a platformon félrevezető információkat, többek közt olyanokat, amelyeket a lakosságcsere-elmélet elemeit visszhangozzák. Januárban például arról írt, hogy illegális bevándorlók is szavazhatnak a szövetségi választásokon - ez azonban a hatályos amerikai törvények szerint bűncselekmény, és börtönbüntetéssel illetve kitoloncolással szankcionálható.

Ebben a cikkünkben részletesen írtunk arról, hogyan adott szabad utat a dezinformációnak Elon Musk, miután megvásárolta a Twittert.

Címlapkép: Bevándorlók csoportja próbálja átlépni a texasi határt a fokozott biztonsági intézkedések ellenére a texasi Eagle Passnél, 2024. február 3-án. (Forrás: Lokman Vural Elibol / ANADOLU / Anadolu via AFP)

Totth Benedek
Műfordító, szerkesztő, író, tizenöt évig dolgozott szabadúszóként a könyvkiadásban. Regényeket, novellákat, színdarabokat fordított (többek közt Cormac McCarthy, Aldous Huxley és Hunter S. Thompson műveit), majd szerkesztőként dolgozott több kiadónál. Az első regénye a Margó-díjas Holtverseny volt, ezt követte 2017-ben Az utolsó utáni háború. Eddig főként irodalmi folyóiratokban publikált, 2023 őszén kezdett újságot írni a Lakmusznál.