Hogy lesz bárkiből „baloldali”, aki nem a Fidesz barátja?

A Megafon arcai előszeretettel riogatnak „baloldali” politikusokkal, ám van ezzel egy kis probléma: az általuk példaként említett politikusok nagyrésze valójában nem tekinthető baloldalinak.

A Megafon január óta több mint 50 millió forintot költött olyan facebookos hirdetésekre, amelyekben európai „balos" politikusokat kritizálnak.

  • 40-43 millió forintból reklámozták azokat a videókat, amelyek egyenesen a harmadik világháborúval riogatnak: többek közt arról beszélnek a megafonosok, hogy „háborúra készül a balos német kormány”, vagy hogy „a dolláron megvett háborúpárti balos politikusokat mindenképpen el kell zavarnunk Európa éléről”, különben belesodornak minket egy esetleges harmadik világháborúba.
  • Korábban, a német gazdatüntetések kapcsán pedig 10-11 millió forintot költöttek arra, hogy lejárassák a német kormányt, és több videóban is elmondják, hogy „soha többé nem szabad a baloldalnak átadni a hatalmat.”

A Megafon arcai számos „balos” politikust néven is neveznek ezekben a hirdetett videókban, többek között Emmanuel Macron francia elnököt, Donald Tusk lengyel miniszterelnököt, Manfred Webert, az Európai Néppárt elnökét, vagy Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság elnökét.

Ezzel azonban az a probléma, hogy a megafonos videókban „balosként” emlegetett politikusok nagy része valójában nehezen tekinthető baloldalinak.

Az egyes politikusokat lehetetlen tűpontosan elhelyezni a baloldali-jobboldali spektrumon, erre ebben a cikkben sem vállalkozunk. Viszont a Megafon által említett politikusok esetében azt meg tudjuk nézni, hogy:

  • melyik politikai párthoz tartoznak (és ennek a pártnak mi a politikai önmeghatározása);
  • politikai pályájukon, tevékenységükben mennyiben figyelhetők meg a jobb- illetve a baloldali politika jellemzői.

Ehhez Róna Dániel politológus, a 21 Kutatóközpont igazgatójának segítségét kértük.


"Európai balos politikusok" Bohár Dániel egyik legfrisebb, április 4-e óta futó hirdetésében.

Miért bal és miért jobb?

A politikai pártok és politikusok bal-jobb oldal szerinti felosztása 1789-re, a francia forradalom idejére nyúlik vissza, amikor is a francia Nemzetgyűlés tagjai összegyűltek, hogy megvitassák, mekkora hatalmat biztosítsanak XVI. Lajos királynak. A kérdés két táborra osztotta a franciákat: a királyellenes forradalmárok a gyűlést levezető elnök bal oldalára, a konzervatívabb alkotmányos monarchisták pedig a jobb oldalára tömörültek.

Később, a 19. században ez a felosztás a világ többi részén is elterjedt, sok helyen ma is eszerint foglalnak helyet a parlamentekben a politikusok (Magyarországra ez nem igaz, a jobb oldalon a mindenkori kormánypártok, bal oldalon pedig az ellenzék ül, politikai hovatartozástól függetlenül).

„A jobboldali gondolkodásmód kiindulópontja az, hogy ami értékes a világból, azt meg kell őrizni, változtatni csak óvatosan és keveset változtassunk rajta. Ez az antropológiai pesszimizmusra vezethető vissza, mely szerint az ember esendő, és ha nem követi a hagyományokat, és nem engedelmeskedik az intézményeknek és társadalmi normáknak, akkor rosszat cselekszik. Ezért a társadalmat a családnak, az egyháznak, az államnak, a hagyományoknak kell irányítania” – mondja Róna Dániel.

A politológus megjegyzi: a baloldali gondolkodás ennek éppen az ellenkezője, vagyis abból indul ki, hogy az ember eredendően jó, az emberek tudják, mi a jó nekik, szabadságra vágynak, így éppen akkor lesz ideális egy társadalom, ha hagyjuk az embereket szabad akaratuk szerint cselekedni, valamint minél kevésbé korlátozza őket az egyház, az állam, vagy a család. A baloldali felfogás szerint a társadalmat folyamatosan alakítani kell az emberek akarata szerint, úgy, hogy az mindig az adott kor kihívásainak feleljen meg.

Ki a „balos”, ki a „jobbos”?

1. Emmanuel Macron

A Megafon harmadik világháborús videóinak egyértelmű főszereplője Emmanuel Macron. A francia elnök a liberális Renaissance nevű párt tagja, melyet ő alapított 2016-ban, akkor még En Marche! néven. Korábban, 2014 és 2016 között a szocialista Francois Hollande elnöksége alatt gazdasági, ipari és digitálisügyi miniszter volt - azonban 2016-ban, egy Le Monde-interjúban is fontosnak tartotta kiemelni: „attól, hogy egy baloldali kormányban vagyok miniszter, még nem vagyok szocialista.” Róna szerint Macront nehéz elhelyezni a bal-jobb tengelyen, de nem mondható egyértelműen baloldalinak.

Orbán Viktor és Emmanuel Marcon 2018-ban, Ausztriában. Fotó: Christof STACHE / AFP

„A baloldali gazdaságpolitika aktívabb állami szerepvállalása, a magasabb adók kivetése, amiért cserébe magasabb szociális juttatás is jár, Macron politikájára nem jellemző” – jegyzi meg Róna, aki szerint Macron külpolitikáját tekintve sem mondható baloldalinak, mert a francia elnök aktív és erős Franciaországról, szerepvállalásról és beavatkozásról beszél, míg a baloldali külpolitika azt jelentené, hogy az adott ország kevesebbet költ a hadseregre, és az államok közötti agresszió megszüntetésén, vagy legalábbis csökkentésén dolgozik.

2. Donald Tusk

A Megafon „a háborúpárti balos politikusok” közé sorolja Donald Tusk lengyel miniszterelnököt is, aki a Polgári Platform nevű jobbközép, vagy mérsékelt jobboldali párt tagja, annak 2001-es alapításától kezdve. A 2023-as választáson Tusk pártja a mérsékelt centralista, kereszténydemokrata Lengyel Néppárttal (PSL), a szintén centralista Lengyelország 2050-nel (Polska 2050), és az Új Baloldal tömörüléssel lépett koalícióra. Róna Dániel szerint „Tusk olyan jobboldali politikusnak mondható, aki a baloldallal szövetkezik, hogy egy másik jobboldali pártot, a Jaroslaw Kaczynski-féle Jog és Igazságosságot legyőzze.”

Orbán Viktor és Donald Tusk 2018-ban, Budapesten. Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda / Szecsődi Balázs

Tusk pártja az Európai Parlamentben egyébként abban az Európai Néppártban foglal helyet, melynek 2021 márciusáig a Fidesz is tagja volt, és melynek a KDNP a mai napig tagja. Az, hogy egy nemzeti párt hol ül az Európai Parlamentben már csak azért is érdekes, mert a pártok maguk választják ki, hogy mely képviselőcsoporthoz szeretnének tartozni.

„Sokat mond, hogy ki milyen társaságot keres. Ez mind a nemzetközi, mind a magyar pártoknál jó politikai iránytű”

- mondja Róna.

3. A németek: Manfred Weber, Ursula von der Leyen és a német kormány

„A német balos kormány” szintén többször megjelenik a Megafon videóiban, és ez az az állítás, amely a legközelebb áll a valósághoz. Olaf Scholz kancellár a német szociáldemokrata párt (SPD) tagja, mely magát balközép pártnak tartja. Az esetleges harmadik világháborúval fenyegető videók megemlítik még:

  • Bettina Stark-Watzinger oktatási minisztert, aki a liberális szabaddemokrata párt tagja;
  • Karl Lauterbach egészségügyi minisztert, aki Scholzhoz hasonlóan a szociáldemokrata párthoz tartozik;
  • Annalena Baerbock külügyminisztert, aki pedig a Szövetség ’90/Zöldek (németül: Bündnis 90/Die Grünen) politikusa, amely balközép zöldpártként határozza meg magát.

A kormánytagok mellett azonban előszeretettel emlegetik a megafonosok „balos” politikusként Manfred Webert és Ursula von der Leyent is - holott ők valójában jobboldali pártokhoz kötődnek.

Manfred Weber az Európai Parlament jobboldali-konzervatív képviselőcsoportjának, az Európai Néppártnak az elnöke. Egyébként pedig a Bajor Keresztényszociális Unió (CSU) tagja, mely kereszténydemokrata-konzervatív pártnak tekinthető, és akikkel 2021 októberében Novák Katalin még családokért felelős tárca nélküli miniszterként tárgyalt, és kijelentette, hogy:

„A bajor Keresztényszociális Unió (CSU) továbbra is természetes partnerének tekinti a Fideszt, és készen áll az együttműködés folytatására.”

Címlapi kép:Orbán Viktor miniszterelnök (b) Budapesten, a Karmelita kolostorban fogadta Manfred Webert, az Európai Néppárt frakcióvezetőjét 2019. március 12-én. Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda

Sok megafonos videóban szerepel Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke is, aki egyértelműen jobboldali konzervatív politikusnak mondható. Von der Leyen 1990 óta a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) tagja, Angela Merkel kancellársága alatt először családügyi, aztán szociális és munkaügyi, majd védelmi miniszter volt, mielőtt 2019-ben megválasztották a Bizottság elnöki posztjára.

Orbán Viktor és Ursula von der Leyen 2023-ban, Brüsszelben. Fotó: Ludovic MARIN / AFP

4. A magyar ellenzék

A nemzetközi „balosoktól” csak egy ugrásra vannak a magyar „baloldali” politikusok, legalábbis a Megafon videói szerint: Gyurcsány Ferenc, Karácsony Gergely, Tordai Bence vagy Márki-Zay Péter mellett néha fel-feltűnik például Gyöngyösi Márton is.

Róna szerint a magyar ellenzéki palettán a szocialisták mellett ott van a valóban zöld-baloldali Párbeszéd, vagy a liberális Momentum, azt azonban nem állítaná, hogy „a teljes magyar ellenzék baloldali lenne.”

„Hiszen ott van a magát zöldpártnak tekintő LMP, és bár a zöldek hagyományosan többször működnek együtt a baloldali pártokkal, vannak ellenpéldák is, például éppen Németországban. Vagy a Jobbik és a Mi Hazánk, illetve az a Vona Gábor és Jakab Péter, akik mindketten a Jobbikot vezették, és ugyan megpróbálták letekerni a párt jobboldaliságát, és egyfajta sem nem jobb, sem nem bal mezőbe kormányozni a pártot, ez nem teljesen sikerült neki. Politikai értelembe vett gyökerüket tekintve őket is a jobboldalra soroljuk” - mondja Róna.

Nyomokban baloldaliságot tartalmaz

Az, hogy a Fideszre jobboldali pártként tekintünk, nem kérdés, az viszont igen, hogy vannak-e olyan elemek a párt politikájában, amelyek baloldaliságot tükröznek. Róna Dániel szerint nagyon is, de „azt nem hirdetik, mert az ellentmondana a párt retorikájának.” Ahogy a politológus megjegyzi:

a Fidesz gazdaságpolitikájának vannak olyan elemei, amelyek teljes mértékben baloldali pártokra vagy kormányokra jellemzőek.

Ilyen például a bankokra és a multinacionális vállalatokra kirótt különadók, az erős állami szerepvállalás, vagy a 27 százalékos áfa. „Nyugat-Európában egy jobboldali kormány sem állapítana meg ilyen magas áfát, a jobboldal általában alacsony adókban gondolkodik” – mondja Róna, és hozzáteszi: „Az egykulcsos adó viszont már jobboldali gondolat.”

A politológus azt mondja, a baloldal és jobboldal a Fidesz, a kormány és a hozzájuk köthető médiumok szóhasználatában azonban mást jelent, mint ami valójában az értelme. Ezek a címkék ugyanis politikai termékként működnek, a politikai nyelvezet náluk az ellenségképzés eszköze.

„A kormány és ehhez igazodóan a médiája is baloldalinak nevezi minden ellenségét, jobboldalinak pedig minden barátját, akkor is, ha ez eltorzítja a valóságot. Robert Fico például egy baloldali politikus, mégsem mondja ezt rá a kormány, mert ő barát. Ahogy az egyébként jobboldali Európai Néppártot sem nevezik a nevén, mert ők meg az ellenség.”

Fülöp Zsófia
A Szegedi Tudományegyetemen filozófiát, az ELTE-n kommunikációt és esztétikát tanult. Újságírással egyetemi tanulmányai alatt kezdett foglalkozni, majd 2013 és 2022 között a Magyar Narancs újságírójaként dolgozott, ahol főként egészségügyről, szociális ügyekről és marginalizált csoportokról írt. 2018 októbere és 2019 májusa között Brüsszelben volt gyakornok, az Európai Parlament webkommunikációs osztályán cikkeket írt és közösségi médiával foglalkozott, majd visszatért az újságíráshoz. 2022 őszétől az Oxfordi Egyetemen működő Reuters Institute ösztöndíjasaként a magyarországi romák médiareprezentációját és a kisebbségi média lehetőségeit kutatta. A Lakmusz csapatához 2023 májusában csatlakozott.