Kamuprofilok rajonganak a DK-ért Újpesten

A helyi Facebook-csoportokban az ellenzéki kerület vezetését támogatják, a kutyapártos kihívóról viszont lejárató cikkeket osztogatnak. AI-gyanús képek és koordinált viselkedésük buktatja le őket.

“Celldömölki lány Újpesten, mert erre sodort az élet. Itt dolgozom és élek macskámmal” - mutatkozik be Surány Enikő a Facebook-profilja “Névjegy” szekciójában. Enikő aktív résztvevője az Újpest online nyilvánossága előtt zajló közéleti vitáknak, rendszeresen posztol a kerületi Facebook-csoportokba.

2023. június 17-én két újpesti csoportban is megosztott egy Facebook-posztot, miszerint Nagy Dávid, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP) újpesti politikusa “hajléktalanbarát” padokat szeretne a kerület egyik felújítás alatt álló parkjába az oda tervezett “osztott üléses”, az elfekvést ellehetetlenítő padok helyett.

“Én nem igazán szeretnék hajléktalanokat az új parkba. Egy hajléktalanbarát pad semmilyen formában nem megoldás a problémára”

- foglalt állást egyik (majd egy másik hasonló) posztjában Surány Enikő.

Elvbarátai is akadtak: ugyanebben a két, együtt majdnem 30 ezres tagsággal rendelkező Facebook-csoportban egy Vörös Adrienn nevű felhasználó is megnyilatkozott a témában:

Sőt, kommentár nélkül az újpesti önkormányzati média videós anyagát is megosztotta, amelyben újpesti lakosok mondják el, szerintük mire és kiknek valók a közterek padjai.

Bármit is gondolnak a kérdésről a videóban megszólaló emberek, ők legalább létező személyek.

Ellentétben Surány Enikővel és Vörös Adriennel, akik hamis profiloknak tűnnek - 10 másik profil mellett, akiket szintén újpesti Facebook-csoportokban azonosítottunk be.

Ezek a profilok egy olyan kerületben tűntek fel, amelynek vezetését 2019-ben az ellenzéki összefogás vette át a Fidesztől. A Momentum színeiben megválasztott, de időközben a DK-hoz igazolt Déri Tibor polgármester azonban már bejelentette visszavonulását, a júniusi önkormányzati választáson az egyik jelenlegi alpolgármester, a szintén DK-s Trippon Norbert lesz az ellenzék közös jelöltje. Az MKKP azonban nem áll be Trippon mögé, saját jelöltet, a már említett Nagy Dávidot indítják a polgármesteri székért. Wintermantel Zsolt fideszes ex-polgármester mellett ő lesz júniusban az összellenzéki jelölt kihívója.

Hogy újpesti Facebook-csoportokban valós személyiséggel nem rendelkező profilok jelentek meg és igyekeznek befolyásolni a helyi közbeszédet, arra is Nagy Dávid hívta fel a nyilvánosság figyelmét. Nagy több blogbejegyzést is írt arról tavaly június és november között a párt saját blogján, hogy szerinte Újpest DK-s vezetése “propagandaoldalakkal”, a Facebookon terjesztett fizetett politikai hirdetésekkel és “facebookos kamuprofilokkal” indított lejáratókampányt ellene.

Rá is mutatott néhány profilra, amelyekről azt állította: azt a látszatot keltik ugyan, hogy egyszerű újpesti magánszemélyek, valójában manipulatív céllal hozták létre őket, hogy a DK-s városvezetést dicsőítő, vagy annak ellenzékét lejárató üzeneteket terjesszenek.

Ebben a cikkben Nagy Dávid állításait is ellenőriztük.

Részletesen megvizsgáltuk az általa név szerint megnevezett 8 profilból azt a 7-et, amely még létezik, és arra jutottunk, hogy 5 közülük valóban álprofil lehet, és beazonosítottunk további 7 profilt, amelyek szintén az újpesti álprofil-hálózathoz tartozhatnak.

Valós személyiséggel nem rendelkező profilokat létrehozni és velük tevékenykedni a platformon a Facebook szabályzatába ütközik. Jelenteni is lehet a platformnak, ha hamis profilokkal találkozunk. Az pedig már egy fokkal súlyosabb szabálysértés, ha valaki Facebook-profilok vagy -oldalak egy csoportjával operál közösségi oldalon, például hamis profilokkal vagy fizetett trollokkal valamilyen üzenettel igyekszik elárasztani a hír- és kommentfolyamokat. Az ilyen “összehangolt nem hiteles viselkedést” (coordinated inauthentic behavior) elvileg üldözi a platform, és negyedévente beszámolnak arról, milyen hálózatokat kapcsoltak le a Facebookon. De kevesek által használt nyelveken, mint amilyen a magyar is, kevésbé hatékony a rendszerük. Magyarországon partnerünk, a Political Capital tárt már fel manipulációs céllal működtetett álprofil-hálózatokat. Kutatásaikról itt és itt írtunk korábban.

Az alábbiakban bemutatjuk, milyen jelek utalnak rá, hogy az újpesti Facebook-csoportokban nem hús-vér embereket reprezentáló profilokkal van dolgunk. A felsorolt profilokra egyszerre több ilyen ismertetőjegy is jellemző, ezek alapján, ha nem is száz százalékos - hiszen ez csak a profilokat létrehozó személyek ismeretében lenne lehetséges -, mégis nagy biztonsággal állíthatjuk, hogy nem autentikusak.

1. AI-gyanús profilképek

A mesterséges intelligencia (AI) fejlődésével mára másodpercek alatt kreálhatók olyan fényképek, amelyek első ránézésre élethűnek tűnhetnek. Bár nem mindig egyszerű kiszúrni, hogy ezeket AI készítette, a képeken gyakran előfordulnak olyan hibák, pontatlanságok, amelyek gyanúra adhatnak okot. Ezek közül többet is megfigyelhetünk az újpesti csoportokban lévő profilképeken.

Feltűnő lehet, ha több gyanús képet egymás mellé teszünk, hogy a különböző emberek szemei szinte ugyanabban a magasságban, egymástól ugyanakkora távolságra helyezkednek el:

Egy jól ismert AI képgeneráló programnak, amely legkönnyebben a thispersondoesnotexist.com oldalon érhető el, épp ez az egyik ismertetőjegye.

De mesterséges intelligencia használatára utalhat, hogy a profilképeken egytől egyig nyaktól felfelé fényképezett arcokat látunk, elmosódott háttér előtt, és hogy egyes apró részletek több képen sem stimmelnek. Az AI egyelőre nehezen birkózik meg például a különböző ékszerek kidolgozásával: az első két képen például ez látszik a nők fülbevalóin, a harmadik fotón pedig a férfi nyaklánca olvad bele a nyakába.

Fordított képkereséssel ellenőriztük, hogy az újpesti csoportokban használt képek feltűnnek-e más felületeken is. Néhány profilképet sikerült megtalálnunk az internet különböző bugyraiban: ugyanazt a fotót, de külföldi oldalakon, más névvel használva. A bevezetésben bemutatott Surány Enikő fotóját például egy kriptovalutás befektetési lehetőségeket reklámozó oldalon, ezzel a bemutatkozással:

A Csatár Viktor nevű profil képét pedig orosz közösségi oldalakon.

2. Egymás barátai, más barátaik viszont alig vannak

Egyes profilok között szorosabb kapcsolat is van. Az alábbi ábrán látható, hogy azok a profilok, amelyek ismeretlenek számára is nyilvánossá tették az ismerőseik listáját, mely más álprofiloknak “barátai” a Facebookon. Vannak köztük olyan profilok, amelyeknek összesen 2-3 ismerőse van, de a legkiterjedtebb kapcsolatrendszerrel rendelkező profilnak sincs 133-nál több.

3. Létrehozás és csoportokba lépés időpontja

Az általunk azonosított 12 profilt 2021. szeptember közepe és 2022. október közepe között hozták létre. Közülük 4-et ugyanazon a napon (2021. december 3-án) regisztráltak, ráadásul a profilképeiket pont egymás után, egy órán belül állították be (10:18 és 11:12 között).

Név

Létrehozás dátuma

Hány csoportban tag?

Hányba lépett be a létrehozása napján?

Lovász Anna

2021.09. 23.

5

0

Fehér Viktor

2021.12. 03.

5

1

Csatár Viktor

2021.12. 03.

5

2

Várady Zsófia

2021.12. 03.

4

2

Szilágyi Dóra

2021.12. 03.

4

2

Rákosfalvi Mercédesz

2022. 01. 14.

2

2

Hajdu Liliána

2022. 01. 17.

4

2

Sipos Beatrix

2022. 05. 09.

3

2

Nemes Regina

2022. 09. 17.

5

4

Jánosik Ferenc

2022. 09. 22.

4

4

Surány Enikő

2022. 10. 17.

5

4

Vörös Adrienn

2022. 10. 24

5

4

Ezeknek a profiloknak a létrehozás után szinte első dolguk az volt, hogy belépjenek különböző, Újpest ügyeivel foglalkozó Facebook-csoportokba.

A bevezetőben említett Surány Enikő és Vörös Adrienn például az 5 csoportból, amelyeknek jelenleg is tagjai, 4-be már a létrehozásuk napján belépett. A Jánosik Ferenc nevű profil pedig az összes csoportjához 2022. szeptember 2-án csatlakozott, amikor létrehozták. Egyetlen profil, Lovász Anna esetében nincs ilyen pontos átfedés, de az 5 általa látogatott Facebook-csoportból 3-ba ő is már a létrehozása után két nappal belépett.

A profilokat a következő hat Facebook-csoportban találtuk meg:

Név

Taglétszám (fő)

Hány álprofil tagja?

Újpest Megyer és Székesdűlő 4.sz. vk.

1300

7

Újpest Rózsa utca és Víztorony környéke

7600

11

Újpest-Kertváros

696

10

Újpest a negyedem

7700

1

Újpest Városközpont és Városkapu környéke

20800

12

Káposztásmegyer I - közérdekű ügyeinkről szabadon

1300

10

A legnépesebb az Újpest Városközpont és Városkapu környéke csoport, több mint 20 ezer taggal. Ebben az összes általunk beazonosított álprofil megtalálható, de kifejezetten aktívak a szintén népes, 7600 fős, a Rózsa utca és Víztorony környékén lakókat megszólító csoportban is.

4. Hasonló aktivitás

És hogy mit csinálnak ezekben a csoportokban? Mindegyik szinte ugyanazt:

Főként Újpest két DK-s alpolgármestere, Trippon Norbert és Bedő Kata saját politikusi Facebook-oldalán közzétett tartalmaikat osztják tovább lelkesen, kizárólag pozitív felhanggal.

A posztok alatt pedig alkalmanként megjelennek kommentelőként más álprofilok is.

De lejáratókampányokhoz is bevetették már őket.

Tavaly nyáron és ősszel is terjesztettek például olyan cikkeket, posztokat, amelyek az MKKP helyi politikusát, Nagy Dávidot támadták.

A “hajléktalanbarát” padok ügyét már említettük: Nagy tavaly június közepén egy Facebook-posztban fakadt ki azon, hogy az önkormányzat “hajléktalan és leheveredő szülő ellenes, szigorúan osztottüléses” padokat szán a megújuló Főtér parkba. Azaz olyan padokat, amelyek az elfekvést megakadályozó karfákkal vannak ellátva. Az önkormányzat emlékezetes közleményben védte meg a koncepciót, Nagy Dávidról pedig három újpesti felület,

kezdte összehangoltan terjeszteni, hogy “hajléktalanokat költöztetne” az újpesti Főtér parkba.

De ugyanezeken az oldalakon jelentek meg tavaly októberben olyan cikkek, amelyek szerint az MKKP a háttérben szövetségre lépett a Fidesszel Újpesten, illetve hogy a fideszes Wintermantel Zsolt, a kerület korábbi polgármestere összejátszik Nagy Dáviddal, amikor “összehangoltan, párban támadják az ellenzéki vezetésű önkormányzatot”. És legújabban, november végén olyan lejárató anyagok, amelyek először szabálytalan parkolás, majd nyilvános vizelés miatt állították pellengérre Nagyot.

A médiumok és a hirdetéseik

Mindhárom megjelölt oldal látványosan szimpatizál a jelenlegi városvezetéssel, de csak az Újpesti Hírmondóról jelenthető ki egyértelműen, hogy DK-s kötődésű. A lap impresszumából kiderül, hogy a szerkesztésért felelős személy Varju László DK-s országgyűlési képviselő, és a kiadó is az ő cége, az Euroatlanti Integrációs Nonprofit Kft.

Az Újpesti Szemle cikkei szerző nélkül jelennek meg. A portál annyit állít magáról, hogy “lelkes, Újpest iránt elkötelezett, lokálpatrióta helyi civilek írják”, kiadója és felelős szerkesztője Jungné Kertai Ágnes, asszisztense Kertai Katalin.

Az Újpesti Megmondó pedig egy viszonylag kis elérésű, mindössze 470 követővel rendelkező anonim Facebook-oldal, amelyet idén februárban hoztak létre, és néhány lakossági témájú (például utcán hagyott kutyapiszok vagy megrongált biciklitároló miatt dohogó) poszton kívül szinte kizárólag Nagy Dávid és Wintermantel-ellenes posztokat tettek közzé rajta.

Mindhárom oldal rendszeresen hirdeti a Facebookon a tartalmait, a Facebook Ad Library adatai alapján csak Nagy Dávidot támadó tartalmakra összesen 125-159 ezer forintot költöttek el 2023 júniusa és novembere között.

Az álprofilok által a csoportokban megosztott tartalmak között is szép számmal találtunk olyanokat, amelyeket egyébként ezek az oldalak fizetett politikai hirdetésekként terjesztettek a Facebookon.

Ilyen volt például

Ezeket a megállapításainkat az Újpesti Hírmondóval, az Újpesti Szemlével és az Újpesti Megmondó ismeretlen adminjával is megosztottuk cikkünk megjelenése előtt, és rákérdeztünk, van-e közük a tartalmaikat lelkesen terjesztő álprofilokhoz. Varju Lászlótól, az Újpesti Hírmondó kiadó-szerkesztőjétől, és Jungné Kertai Ágnestől, az Újpesti Szemle kiadójától és felelős szerkesztőjétől érkezett válasz.

Varju állítja, nem használnak álprofilokat a cikkeik terjesztéséhez, és nem is tudja, ki vesz így részt a terjesztésben. “De mindenkinek köszönjük, aki reagál vagy megosztja tartalmainkat. Hála Istennek, sokan vannak így” - válaszolta.

Jungné Kertai Ágnes is állítja, hogy az Újpesti Szemle, amelyre egyébként közszolgálati médiumként tekintenek, “nem áll kapcsolatban” álprofilokkal, és nem vizsgálja, hogy a cikkeit megosztó felhasználók valóban álprofilok-e. Azzal kapcsolatos kérdésünkre, miért szerző nélkül közölnek cikkeket az oldalukon, nem adott egyértelmű választ, de leszögezte, az oldalon minden olyan információt feltüntetnek, amit a médiatörvény meghatároz. Azt sem árulta el, milyen finanszírozásból fedezik a működésüket és a Facebook-os hirdetési költéseiket.

DK-s hálózat?

Nagy Dávid a blogbejegyzéseiben azt is állítja, hogy a fent bemutatott álprofil-hálózatot a DK-s vezetésű önkormányzat üzemelteti.

Erre azonban ő sem prezentál, és mi sem találtunk közvetlen bizonyítékot. Annyi azonban biztos, hogy

  • a városvezetéssel kritikus tartalmakat ezek a profilok nem szoktak megosztani,
  • ellenben Trippon Norbert és Bedő Kata minden megmozdulását rajongva osztják tovább.
  • Nagy Dávidot, esetleg a fideszes Wintermantel Zsoltot pedig nagy vehemenciával támadják.

A DK-t valamint az újpesti önkormányzatot levélben kerestük, hogy reagáljanak Nagy Dávid állításaira és a cikkünkben tett megállapításokra. Cikkünk megjelenéséig azonban nem érkezett tőlük válasz.

Címlapi illusztráció: László Emese

Neuberger Eszter
Közel tíz éve dolgozik újságíróként, ezalatt megfordult már a hvg.hu, a 2019 végén megszűnt Abcúg és a 444 szerkesztőségeiben. A tényellenőrző munka előtt leggyakrabban oktatási, egészségügyi és szociális témájú cikkeket publikált.