Kormány: „Brüsszel meg akarja szüntetni a magyarországi extraprofitadót"

Mi az állítás?

„Brüsszel meg akarja szüntetni a magyarországi extraprofitadót"

Ki mondta és mikor?

A 2023 őszén indított, „Szuverenitásunk védelméről" című nemzeti konzultációban szerepel az állítás, a konzultáció harmadik kérdésében.

Milyen hirdetésekben szerepelt az állítás?

A Nemzeti Konzultációt és annak kérdéseit számos politikus hirdette Facebookon, többek közt Nyitrai Zsolt, Zsigmond Barna Pál, Farkas Sándor, Pogácsás Tibor. Orbán Viktor pedig a YouTube-on futó reklámban buzdít a nemzeti konzultáción való részvételre.

A nemzeti konzultáció első három kérédéséről szóló, általunk azonosított fizetett politikai hirdetéseit ebben a táblázatban gyűjtöttük össze.

Mire jutottunk az állítás ellenőrzésekor?

Bár az igaz, hogy az intézkedéssel kapcsolatban fogalmaztak már meg kritikákat uniós szinten, a vonatkozó uniós ajánlások nem kötelezőek, és azokat a magyar kormány is jóváhagyta.

Bővebben?

Először kezdjük azzal, hogy pontosan mire vonatkozik az első három kérdés „Brüsszel el akarja törölni” illetve „meg akarja szüntetni” fordulata. Az egyes állítások kifejtésnél a konzultációs ív csak homályos fogódzókat nyújt azzal kapcsolatban, milyen forrásokból következtet az EU-tól származó vélt fenyegetésre. Az extraprofiadó esetében egyáltalán nem jelölnek meg olyan forrást, amely az állítást bizonyítaná.

Valójában az extraprofit-adó témája az úgynevzett országspecifikus ajánlásokban merül fel. Nézzük is meg, ez pontosan mit jelent.

  1. Az Európai Unióban minden tagállam rendszeresen saját, nemzeti terveket készít: reformprogramokat, valamint stabilitási- illetve konvergenciaprogramokat.
  2. Ezeket az Európai Bizottság értékeli, és minden évben elkészíti az országspecifikus ajánlások tervezetét: külön-külön, az egyes tagállamoknak szakpolitikai iránymutatást ad arra vonatkozóan, hogy miként lehet a rendezett államháztartás fenntartása mellett fellendíteni a foglalkoztatást és a növekedést.
  3. Az országspecifikus ajánlásokat végül az Európai Unió Tanácsa fogadja el és adja ki. Ez a tesület az egyes tagállamok nemzeti kormányának minisztereiből áll.

A legutóbbi országspecifikus ajánlásokat 2023 júniusában fogadták el, a Magyarországra vonatkozó ajánlások teljes szövege itt olvasható.

A fent részletezett döntéshozatali folyamatból tehát látszik, hogy bár az országspecifikus ajánlások tervezetét a Bizottság munkatársai készítik, az ajánlások kiadásáról a tagállamok közösen döntenek. A konzultáció állításai tehát olyan ajánlásokra vonatkoznak, amelyeket - ha nem is értett velük egyet - a magyar kormány is jóváhagyott és elfogadott.

Ráadásul az országspecifikus ajánlások csak javaslatok, végrehajtásuk nem kötelező, és nem jár semmiféle szankcióval, ha egy tagország úgy dönt, nem kíván eleget tenni a benne foglaltaknak.

A nemzeti konzultáció állításaival ellentétben tehát szó sincs arról, hogy „Brüsszel” egy nemzeti kormány feje fölött átnyúlva hozna ezekben a témákban kötelező jellegű döntéseket.

Az extraprofit-adó kérdése ráadásul valójában egy, a magyar kormány által összeállított programban szerepel.

A kormány 2023-2027-es konvergenciaprogramjában az adórendszerre vonatkozó célkitűzései között fogalmazta meg az extraprofit-adók kivezetését. (A konvergenciaprogram olyan hároméves költségvetési terv, amelyet minden nem-euróövezeti tagállam köteles elkészíteni és benyújtani az Európai Bizottságnak.)

A kormány saját megfogalmazása szerint: „az orosz-ukrán háború és a bekövetkezett energiaár-robbanás negatív költségvetési hatásainak ellentételezését célzó, átmeneti jelleggel bevezetett extraprofit-adók nem válnak az adórendszer integráns részévé, azok kivezetésre kerülnek.”

A szektorális különadókkal kapcsolatban egyébként az Európai Tanács ajánlása számos kritikát megfogalmaz, többek közt a szöveg 25. oldalán.

A dokumentum szerint az állam több ágazatot érintő, közelmúltbeli piaci beavatkozásai gyengítették a jogbiztonságot:

„Ezek a beavatkozások jellemzően arra irányultak, hogy egyes piacokon elbizonytalanítsák az uniós és a külföldi befektetőket vagy korlátozzák az uniós és a külföldi befektetéseket, gyakorlatilag lehetővé téve az állami tulajdonú vállalatok vagy a kormányhoz szorosan kötődő magáncégek számára egyes vállalkozások felvásárlását. Mindez súlyosan érinti az egységes piac és a jogállamiság alapelveit, és korlátozza a fenntartható gazdasági növekedés lehetőségeit”- írja a dokumentum.

Címlapi kép: ATTILA KISBENEDEK/AFP

A választási dezinformációt vizsgáló projekt megvalósítására a Political Capital által vezetett, a Lakmusz és a Mérték Médiaelemző Műhely részvételével működő konzorcium 143 ezer euróstámogatást nyerta European Media and Information Fund (Európai Média és Információs Alap – EMIF)nyílt pályázatán.Az EMIF által támogatott bármely tartalomért kizárólag a szerző(k) felelősek, és az nem feltétlenül tükrözi az EMIF, valamint az Alap partnerei, a Calouste Gulbenkian Foundation és a European University Institute álláspontját.
Lakmusz