Soltész Miklós ódákat zengett a magyarok vallásosságáról, csakhogy ez nem teljesen fedi a valóságot

Az államtitkár arról egyáltalán nem beszélt, hogy a népszámláláson majdnem egymillióval kevesebb ember vallotta magát katolikusnak, mint 2011-ben.

Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára október 5-én a Magyarország Mária országa című emlékkonferencián arról beszélt, hogy a társadalomban milyen fontos a kereszténység és más felekezetek jelenléte.

A beszédében - amelyet hosszan szemlézett az MTI és a hirado.hu is - több adat is elhangzott azzal kapcsolatban, hogy Magyarországon mennyire vallásosak az emberek, és konkrét példákat hozott arra is, hogy szerinte milyen tényezők fenyegetik napjainkban a kereszténységet. Ebben a cikkben öt állítását ellenőrizzük.

1. „Egy friss felmérés szerint a magyarok 85 százaléka a tízparancsolat szerint szeretne élni, 83 százaléka pedig helyesli a keresztény ünnepek megtartását az iskolában. A megkérdezettek 80 százaléka szerint a keresztény ünnepek az összetartozást erősítik, és 62 százalék szerint a keresztény kultúra hatással van a magyar emberek mindennapjaira.”

Az államtitkár ezeket a számokat nem először idézte, szeptember 28-án Kazincbarcikán egy óvoda átadásán is beszélt a „friss reprezentatív felmérésről”. Az idézet végigfutott a sajtón,

de a kutatásnak semmiféle nyomát nem találtuk – sem angolul, sem magyarul.

Megkérdeztük Soltész Miklóst is, hogy milyen adatokra támaszkodva tette a fenti kijelentést, de az államtitkár cikkünk megjelenéséig nem válaszolt.

A politikus szeptember 28-i beszéde előtt egy nappal ugyan megjelent az Alapjogokért Központ friss felmérése A magyarok háromnegyede kiáll az ország keresztény kultúrája mellett címmel, ám a kutatás nem tartalmazza a Soltész által idézett adatokat. Arról beszél csupán, hogy „A választókorú magyarok 75 százaléka szerint Magyarország kultúrája és hagyományai alapján is keresztény nemzet, sőt, 86 százalékuk meg is van keresztelve.”

2. „A European Social Survey szerint a magyar lakosság nagyjából kétharmada hisz Istenben.”

A European Social Survey és a European Values Study eredményeit a G7 idén januári cikkében ismertette. Azt ugyan megjegyzi a cikk, hogy “az istenhit a rendszerváltás utáni 58 százalékról kétharmados szintre emelkedett”, ezt azonban nem a European Social Survey adatai alapján állítja, hanem a tavaly decemberben megjelent Társadalmi Riport 2022 adatai alapján.

Forrás: Társadalmi Riport 2022

Ebből kiderül, hogy a riport szerzői a European Values Study adataiból számították ki, hogy míg 1991-ben 58 százalék volt az istenhívők aránya, addig ez a szám 2018-ban már 65 százalék volt. Az ábrán az is látszik, hogy a halál utáni életben, a mennyországban és a pokolban hívők aránya is növekedett.

Ez a kétharmados szám tehát nem a European Social Survey adataiból származik, ráadásul 2018-as, tehát öt évvel ezelőtti az adat.

A European Social Survey legfrissebb adatai 2020-ból valók, és az istenhitet illetően a “Mennyire vagy vallásos?” kérdés a legrelevánsabb. Erre a megkérdezett magyarok 20,7 százaléka mondta azt, hogy egyáltalán nem. A maradék majdnem 80 százalék egy 1-10-es skálán jelölhette be a vallásossága mértékét, legtöbben (16,8%) a középen lévő 5-öst választva.

Egy másik felmérés, az Ipsos Religion 2023 friss (2023-as) adatai szerint a magyarok kevesebb mint fele, csupán 46 százaléka hisz Istenben: 20 százalék úgy, ahogy a szent szövegekben le van írva, 27 százalék pedig inkább valamiféle magasabb hatalomként vagy szellemként gondol istenre.

Forrás: Ipsos Religion 2023

3. „Egy harmadik kutatás Magyarországon a vallásos emberek arányát 62 százalékra teszi.”

Ezt Soltész a már említett Ipsos-felmérésből idézhette, ott ugyanis valóban van egy táblázat, amely szerint a megkérdezett magyarok 62 százaléka vallásos: 58 százalék vallotta magát kereszténynek, 4 százalék pedig egyéb vallásúnak. 31 százalék mondta azt, hogy egyáltalán nem vallásos.

Forrás: Ipsos Religion 2023

Az államtitkár utóbbi állításában idézett adat tehát stimmel, arról viszont sem a kecskeméti eseményen, sem máshol nem beszélt, hogy az idei népszámlálási adatokból tisztán látszik,

hogy 2011-hez képest majdnem egymillióval kevesebb ember vallotta magát katolikusnak az országban.

A magukat reformátusoknak vallók száma kisebb mértékben, csupán 200 ezerrel csökkent, az evangélikusoké pedig közel 40 ezerrel.

Forrás: KSH

Jelentősen megnőtt azok száma is, akik nem válaszoltak a vallásossággal kapcsolatos kérdésre. Semjén Zsolt ennek nemrég meg is találta az okát: a miniszterelnök-helyettes a DK-s Vadai Ágnes kérdésére válaszolva kifejtette, hogy szerinte azért nőtt meg a nem válaszolók aránya, mert most először névvel és címmel kellett részt venni a népszámláláson. Semjén szerint nem kizárható, hogy sokakat a DK egyházellenes propagandája "félemlített meg".

4. „A világon a legüldözöttebb vallás a kereszténység, és 340 millió keresztény jelenleg is üldözésnek van kitéve.”

Ez az állítás sem először hangzik el kormánypárti politikus szájából: tavaly év végén Azbej Tristan, a Külgazdasági és Külügyminisztérium üldözött keresztényeket segítő programokért felelős államtitkára beszélt arról, hogy a kereszténység a világ legüldözöttebb vallása; idén márciusban szintén Soltész említette meg, akkor a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Komlóskán; idén szeptember elején pedig Kövér László, az Országgyűlés elnöke beszélt ugyanerről, Pápán.

Kövér beszéde után a Telex írt egy hosszabb tényellenőrzést arról, vajon igaza van-e a politikusnak. Arra a megállapításra jutottak, hogy a számtalan különböző mérési módszer miatt ugyan elég nehéz meghatározni, melyik vallás a legüldözöttebb a világon, de a rendelkezésre álló források alapján azt mondhatjuk, hogy valóban a kereszténység lehet az első ezen a toplistán.

A lap az amerikai Pew Kutatóközpont 2018-as kutatását idézi, amely legutóbbi felmérésében 185 országot vizsgált meg abból a szempontból, hogy az ott élő vallási közösségeket bántalmazták-e kifejezetten a vallásuk miatt. Mint írják, a keresztények és a muszlimok a világ két legnagyobb vallási csoportja, és az adatok szerint ezt a két csoportot érte 2007 óta folyamatosan a legtöbb zaklatás: 2018-ban a keresztényeket 145 országban zaklatták,a muszlimokat pedig 139 országban.

Azt azonban, ahogy a Telex is írja, fontos kiemelni, hogy

a felmérés csupán azt vizsgálja, hány országban történt zaklatás, azt nem, hogy egy országban mennyi zaklatás történt.

Forrás: Pew Research Center

Ahogy arra sincs adat, hogy egy vizsgált országon belül milyen a különféle vallási zaklatások aránya.

5. „Nyugat-Európában, a demokrácia bölcsőjében, a liberalizmus fellegvárában, ha valaki felvállalja kereszténységét, akkor kirúgják az állásából és börtönbe is viszik. A finn demokráciában egy volt minisztert bíróság elé állítanak azért, mert Szent Pál apostoltól idézett.”

Soltész ezzel Paivi Rasanen orvos és volt finn belügyminiszter esetére gondolhatott, akit 2022 januárjában valóban bíróság elé állítottak a melegek elleni gyűlöletbeszéd miatt. A politikus három alkalommal is becsmérlő megjegyzést tett a melegekre: egy 2004-es online véleménycikkben „fejlődési rendellenességként” írt a melegségről, egy 2019-es rádióinterjújában pedig a homoszexualitást a "genetikai degeneráció" egyik formájának nevezte. Egy 2019-es tweetjében a politikus egy fotót osztott meg, amelyen olyan bibliai versek szerepeltek, amelyek látszólag szégyenletes cselekedetnek mutatják be a homoszexuális aktusokat.

A finn ügyészség szerint a miniszter kijelentései alkalmasak arra, hogy intoleranciát, megvetést és gyűlöletet keltsenek a melegekkel szemben, sértik az egyenjogúságukat, és túllépik a szólás- és vallásszabadság határait. Bár a politikus ellen felhozott vádak technikailag börtönnel is büntethetők, az ügyészek pénzbüntetés kiszabását kérték Rasanenre.

Tavaly március végén a volt minisztert a bíróság minden vád alól felmentette, erről akkor a Hetek, és annak nyomán a hirado.hu is hosszan beszámolt.

Annyiban tehát igaza van Soltésznak, hogy a volt minisztert bíróság elé állították, de az államtitkár állításával ellentétben

nem azért, mert idézett a Bibliából, hanem gyűlöletbeszéd miatt; és végül nem került börtönbe.

Ez a narratíva sem új: korábban írtunk arról, hogy egy készülő ír törvény miatt az Alapjogokért Központ azért aggódott, hogy Írországban börtön járhat a Biblia idézéséért.

Címlapi kép: Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelõs államtitkára beszédet mond Kazincbarcikán 2023. szeptember 27-én. Forrás: MTI/Vajda János

Fülöp Zsófia
A Szegedi Tudományegyetemen filozófiát, az ELTE-n kommunikációt és esztétikát tanult. Újságírással egyetemi tanulmányai alatt kezdett foglalkozni, majd 2013 és 2022 között a Magyar Narancs újságírójaként dolgozott, ahol főként egészségügyről, szociális ügyekről és marginalizált csoportokról írt. 2018 októbere és 2019 májusa között Brüsszelben volt gyakornok, az Európai Parlament webkommunikációs osztályán cikkeket írt és közösségi médiával foglalkozott, majd visszatért az újságíráshoz. 2022 őszétől az Oxfordi Egyetemen működő Reuters Institute ösztöndíjasaként a magyarországi romák médiareprezentációját és a kisebbségi média lehetőségeit kutatta. A Lakmusz csapatához 2023 májusában csatlakozott.