Új csatornán, a régi üzenettel jelentkezik a kormánypárti média kedvenc moszkvai tiktokkere

Tejjel-mézzel folyó kánaánnak tűnik Oroszország a vásárolgatós-városnézős videókon, de a szórakoztató országimázs-tartalmak mellett jut tér a nyugati háborús szankciók gúnyolására is.

  • Bevásárlás 2000 forintból Moszkvában? (1,2 millió megtekintés)
  • Melyik országot nem szeretik az orosz emberek? (750,7 ezer megtekintés)
  • Élelmiszerárak Oroszországban (741,9 ezer megtekintés)
  • A dolog, amit csak Oroszországban láthatsz (692,2 ezer megtekintés)
  • Mit tudok venni 4000 forintból az orosz szupermarketben? (656,7 ezer megtekintés)

Cikkünk megjelenésekor, 2023. augusztus 4-én ez az 5 legnépszerűbb videó címe a @sziaprivet nevű TikTok csatornán. A csatornának, ahová április 30-a óta, tehát bő három hónapja töltenek fel tartalmakat, ehhez képest már szép, 57 ezres követőtábort sikerült növesztenie.

De nem a semmiből.

A @sziaprivet videóit készítő nő a fenti toplistában szereplő rövid etűdökhöz nagyon hasonló videókkal ért el korábban komoly sikereket az @impress_il_mio_mondo nevű TikTok csatornával, amelyet mostanra több mint 100 ezren követnek. Itt a tiktokker először egy videóval beharangozta a @sziaprivet című új csatornát, majd nagy erőkkel, szisztematikusan terelte át ide a régi csatorna közönségét. Mostanra a régi csatornán egyre ritkábban jelennek meg videók, ezek is alacsony nézőszámmal futnak és a követők száma sem nőtt tavasz óta számottevően.

@impress_il_mio_mondo

♬ Che La Luna - Louis Prima with Sam Butera & The Witnesses

A Lakmuszon idén március végén jelent meg átfogó cikk a videókat készítő népszerű tiktokkerről. Ki ő, és milyen kép rajzolódik ki az orosz életszínvonalról a videóiból? És mi az, ami kimarad belőlük? Miért jött kapóra a működése a hazai kormánypárti médiának annyira, hogy Bayer Zsolt és Bencsik András főműsoridős Sajtóklubjában az igazság bajnokaként sztárolták, majd a komplett kormánypárti médiabirodalom reklámozta a videóit?

Ennek a cikknek a legfontosabb állításait foglaljuk most össze arra az esetre, ha esetleg szembejönne a TikTokon a fenti két csatorna bármelyik videója.

Másnak mondja magát

Ahogyan az a legújabb csatornán, a @sziaprivet-en is jellemző, a csatorna tulajdonosa lelkesen válaszolt a kommentelők kérdéseire az @impress_il_mio_mondo videói alatt is.

Amikor a munkájára voltak kíváncsiak, azt mondta, tolmácsként dolgozik, amikor arra, ő vagy a férje orosz a családban, azt válaszolta, “senki sem orosz, mindenki magyar”, ő pedig Budapesten született, és 5-7 év kellett hozzá, hogy igazán jól megtanuljon oroszul.

Mi azonban mást találtunk róla:

A magyar cégbírósági iratok, a nő közösségi médiás bejegyzései és az alkarján lévő jellegzetes tetoválás mind arra utalnak, hogy a tiktokker 2012-ben még orosz nevet viselt, nem Budapesten, hanem a Szovjetunióban született, orosz szülők gyerekeként.

Cikkünkben részletesen végigvettük, mi alapján jutottunk erre a következtetésre.

A találtakról és orosz kötődéseiről akkor levélben kérdeztük az Impress_il_mio_mondo TikTok csatorna tulajdonosát, aki válaszában azt állította, a személyére vonatkozó információink egyike sem egyezik meg a valósággal. Jogi lépéseket is kilátásba helyezett, amennyiben "valós és főleg valótlan adatot" közlünk róla bármilyen platformon. De cikkünk megjelenése után már nem érkezett semmilyen reakció tőle.

Torz kép az orosz életről

Korábbi cikkünkhöz végignéztük az @Impress_il_mio_mondo TikTok-csatorna videóit, amelyekhez nagyon hasonlóak futnak a @sziaprivet-en is. Sőt, vannak olyan anyagok, amelyek tartalma szinte megegyezik az előző csatorna egyes tartalmaival, éppen csak egy másik évszakban újraforgatták őket.

Ilyen például az a videó, ahol egy “átlagos panellakásban” vagy a saját bérelt lakásában vezet körbe minket a tiktokker, vagy amikor egy pláza előtt sétálgatva azt igyekszik bebizonyítani, hogy Oroszországban a szankciók után is megtalálhatók a legnagyobb luxusmárkák üzletei. De ezen a csatornán is visszaköszönnek az olyan, az előző kiadásban is rendkívül népszerű videók, amelyek az orosz szupermarketek olcsóságát és árubőségét reklámozzák.

@sziaprivet Milyen egy panellakas Oroszorszagban ? #oroszorszag #sziaprivet #magyartiktok #moszkva #hungariantiktok ♬ Sara percche ti amo - Rico Sound studio band

A videók alapján úgy tűnik, Oroszországban tágas, kifogástalan állapotú lakásokban laknak, a boltokban hihetetlen árubőségből válogatnak, és igazán olcsón vásárolhatnak az emberek. Az életszínvonalon pedig semmilyen nyomot nem hagytak az országra kivetett európai uniós gazdasági szankciók.

Csakhogy ez korántsem a teljes kép Oroszországról.

Márciusi cikkünkben részletesen bemutattuk, miért nehéz az orosz gazdaság és az életszínvonal aktuális állapotáról pontos képet kapni, még akkor is, ha a legfontosabb makrogazdasági adatok azért rendelkezésre állnak. És mutattunk olyan életszínvonal-felméréseket is, amelyek kevésbé rózsás képet festenek az orosz lakosság bevásárláskor szerzett mindennapi tapasztalatairól.

A TikTok csatorna elsőként virálissá vált bevásárlós videóján megnéztük, akkor is olyan látványos lenne-e az olcsóság, ha az árakat forintra átváltás helyett rubelben, de az orosz átlagbérekhez viszonyítva ismerhetnénk meg. (Spoiler: nem.)

A tiktokker videói ezeken túl is számos ponton félrevezetőek. Először is Moszkvából, Oroszország fővárosából jelentkezik, ahol magasabbak a bérek és az életszínvonal, mint az ország többi részén, kiváltképp a kisebb vidéki településeken.

És még ezzel együtt is meglehetősen egyoldalú képet fest a helyi viszonyokról, amikor a nő megmutatja, “milyen egy panellakás Oroszországban”, vagy amikor hétköznapi robotizációról vagy az orosz egészségügy kifogástalan állapotáról készít videót.

Szankciók, szankciók, szankciók!

Gyors tartalomelemzés után látszik, hogy az új TikTok csatornán is kedvenc téma maradt az Oroszország elleni szankciók kinevetése.

A csatorna első videója “utca embere”-interjúkat sorakoztat fel, ahol a megszólalók egytől egyig elmondják, az ég világon semmit nem éreznek a szankciókból, köszönik szépen, megvan mindenük.

De ugyanezt a vonalat képviselik azok a videók, amelyek egy-egy nagy nyugati márka (Iphone, Nike, Mango, Puma) elérhetőségét igazolják a szankciók és a gyártócégek kivonulása ellenére.

Hogy lehetnek elvileg kivonult nyugati márkák termékei még mindig a orosz üzletek polcain?

- jártunk utána a videók láttán jogosan felmerülő kérdésnek még egy április közepi cikkünkben.

A nemzetközi sajtó és gazdasági szakértők kétféle magyarázatot szolgáltatnak a látszólag ellentmondásos helyzetre.

Egyes termékek, például az amerikai Coca-Cola párhuzamos importtal kerülhetnek az orosz boltok polcaira. Az orosz törvényhozás ugyanis 2022 márciusában, épp a nyugati márkák tömeges kivonulására reagálva egy sor termék esetében legalizálta, hogy az adott márkaterméket tulajdonosi engedély nélkül is behozhassák az országba, jellemzően valamilyen közvetítő szereplőn keresztül. Az orosz élelmiszerboltok, áruházak polcain vagy a vendéglátóhelyeken is ilyen import Coca-Cola vásárolható, amit Kazahasztánból, Iránból, Törökországból, esetleg Lengyelországból utaztattak az országba.

De ugyanígy törvényben engedélyezett az Apple termékek párhuzamos importja is, amiket az új TikTok csatorna egyik videóján látható módon egy re:Store nevű üzletláncban árulnak.

@sziaprivet Iphone nelkuli elet Oroszországban ? #oroszorszag #sziaprivet #magyartiktok #moszkva #russia #moscow ♬ eredeti hang - sziaprivet

De lehet magyarázat egyes elvileg kivonult márkák jelenlétére az is, ha például ruhamárkák esetében az anyacég a kivonulás után eladta oroszországi érdekeltségeit egy másik befektetőnek, aki a készletéből a már legyártott márkatermékeket még kiárusíthatja, vagy időt kapott a márkanév- és arculatváltásra. Áprilisi cikkünkben a korábban a lengyel LPP nevű ruhakereskedő céghez tartozó Reserved és a Mohito márkák példáján mutattuk be a jelenséget.

Az olasz meló

Nem a @sziaprivet az egyetlen leágazása az @impress_il_mio_mondo TikTok csatornának. Olvasónk hívta fel rá a figyelmet, hogy létezik egy @ciaoprivet című csatorna is, ahol ugyanaz a tartalomkészítő olasz nyelven tesz közzé a cikkünkben tárgyalt két másik csatornával szinte teljesen megegyező tartalmú videókat.

@ciaoprivet

Az olaszországi, egyelőre a magyarnál jóval kevésbé sikeres terjeszkedés valószínűleg abból következik, hogy a tiktokker saját bevallása szerint felsőfokon beszél olaszul is, és Moszkva illetve Isztambul előtt évekig élt Olaszországban, Toszkánában.

Címlapi illusztráció: Galántai Maja

Neuberger Eszter
Közel tíz éve dolgozik újságíróként, ezalatt megfordult már a hvg.hu, a 2019 végén megszűnt Abcúg és a 444 szerkesztőségeiben. A tényellenőrző munka előtt leggyakrabban oktatási, egészségügyi és szociális témájú cikkeket publikált.