Hányan voltak Magyar Péter tüntetésén?

A hétvégi tüntetésen készült drónfelvételek alapján becsültük meg a résztvevők számát. A kormánymédiában keringő pár tízezres szám, de Magyar Péter 3-400 ezres becslése is messze van a mi eredményeinktől.

Szerzők: Teczár Szilárd, Zöldi Blanka

Komoly számháború bontakozott ki a nyilvánosságban arról, mekkora volt a tömeg a Kossuth téren Magyar Péter április 6-i tüntetésén.

Maga Magyar Péter a helyszínen az RTL Klubnak nyilatkozva, és később Facebook-posztjában is azt állította, hogy a rendőrség becslése szerint 250-300 ezer résztvevő volt a demonstráción, de szerinte ennél is többen, 3-400 ezren voltak.

“Az egész Kossuth tér, a kis utcák, az Alkotmány utca, de láttam a beszéd alatt, hogy majdnem a Bajcsy-ig vagy a feléig állt a tömeg” - mondta Magyar Péter, majd hozzátette, hogy a legutóbbi, 2022-es Békemeneten körülbelül fele ennyien voltak.

A Budapesti Rendőrfőkapitányság viszont azt közölte több médiummal, például a Telexszel is, hogy nem készített becslést a megjelentek számáról és a szervezőkkel sem közölt ilyen információt. Magyar ezután egy Facebook-kommentben azt írta, a helyszínt biztosító rendőri vezetők mondták neki a 250 ezres számot.

A kormánybarát médiában közben Magyar Péter becslésénél és a Magyar által a rendőrségnek tulajdonított becslésnél jóval alacsonyabb számok kezdtek el keringeni. Szentesi-Zöldi László publicista például ezt írta a Magyar Nemzetben: “Hogy hányan voltak, nem tudom, de hogy százezren nem, az holtbiztos.” A Mandiner cikke 39-44 ezres becslésre jutott.

A mi számításaink alapján magabiztosan az állítható, hogy legalább 100 ezren vettek részt a tüntetésen - ennél azonban nem sokkal többen.

De nézzük részletesen, hogyan jutottunk erre a végeredményre!

Különböző területek - különböző sűrűségű tömeg

A számításhoz ezúttal is a MapChecking alkalmazást használtuk, és a 444-en megjelent, Németh Dániel által készített drónfelvételeket vettük alapul. A tömeg az alábbi, röviddel fél 4 előtt készült felvételen látszik a legteljesebben:

A különböző rendezvényeken részt vevő emberek számát sosem könnyű teljes pontossággal meghatározni. Ehhez azt kell tudni, hogy pontosan mely területen, és milyen sűrűséggel helyezkednek el az emberek. A tömegbecsléshez általunk is gyakran ajánlott MapChecking alkalmazás annyiban hiányos, hogy egy területre csak egyféle sűrűséget lehet megadni - holott a tüntetésről készült fotókon és videókon pontosan látszik, hogy a tömeg nem volt egységes: a Kossuth tér közepén és a Vértanúk terén kifejezetten sűrűn álltak az emberek, valamint az északi és déli oldalon jóval szellősebben. A Kossuth téren és környékén több tereptárgy is található (például szobrok, növények, víztükör), ezeket is figyelembe kell venni a becsléskor.

Épp ezért a teret több részre osztottuk, és külön-külön becsültük meg, hogy mely részeken hány ember állt.

Kossuth téren (sűrű rész): 64 000 ember

A drónfelvételek alapján megpróbáltuk a lehető legpontosabban körülhatárolni azt a területet, ahol nagy sűrűségben álltak az emberek. A számításból kihagytuk a vizesárkot és egy olyan zöldterületet, amelyen nem nagyon álltak tüntetők, a két nagy füves rétnek pedig a felét számítottuk a sűrűn megtöltött területhez.

Négyzetméterenként 3,5 fővel kalkulálva így 64 000 embert kaptunk.

Kossuth tér (füves részek): 5 500 ember

A két füves terület nem sűrűn megtöltött felét 1,5-ös szorzóval tápláltuk be a programba, így összesen 5 500 fővel nőtt a becslésünk.

Alkotmány utca: 6 200 ember

Az Alkotmány utca elején nagyjából olyan sűrűségben álltak az emberek, mint a téren, hátrébb, a Honvéd utcához közeledve már szellősebben. Ezt, illetve az utca elejét kettéosztó emlékművet úgy vettük számításba, hogy négyzetméterenként csak 2-es szorzóval kalkuláltunk, így valamivel több mint 6 ezer főt becsült a program erre a területre.

Vértanúk tere: 20 300 ember

A Kossuth térhez hasonló sűrűségben töltötték meg a résztvevők a Vértanúk terét is, sőt, a drónfelvételeken látszik, hogy a térre vezető utcákban is (Báthory utca, Vécsey utca, Nádor utca) bőven álltak tüntetők. Itt szintén 3,5 emberrel számoltunk négyzetméterenként, ez összesen 20 300 résztvevőt jelent.

Kossuth tér (déli széle): 4 700 ember

A Kossuth tér déli szélén, a metróállomás és a füves terület között lazán álltak és sétáltak emberek, a képek tanúsága alapján körülbelül 200-300-an. A tömeg a villamos fordulója és Gróf Andrássy Gyula szobra közötti területen vált ismét sűrűbbé, erre a csoportusulásra 2 emberrel számolunk négyzteméterenként, így 4 200 főt kapunk ezen a területen. Ehhez hozzászámolhatunk ismét 2-300 embert, akik lazábban, a szobortól valamivel távolabb és a füves területeken ülve hallgatták a beszédet.

Kossuth tér (északi széle): 7 500 ember

A Kossuth tér északi részén szintén kialakult egy nagyobb csoportosulás (a villamos nyomvonalán, a Tisza István emlékszobor és a Kossuth Lajos emlékmű mögötti terület között). Itt nem állt olyan sűrűn a tömeg, mint a Kossuth téren, így csak 2 ember per négyzetméteres sűrűséggel számolunk (ugyanúgy, mint a tér déli oldalán). Így 7 300 ember jön ki, ehhez pedig további 100-200 embert számolhatunk hozzá azok közül, akik a csoportosulástól távolabb álltak.

Ha az egyes területeket összeadjuk, valamivel több mint 108 ezer résztvevőt kapunk.

Fontos hangsúlyozni, hogy mivel nem tudjuk az összes embert megszámolni, ez csupán egy becslés, amely orientációként szolgálhat a résztvevők számáról elhangzó állítások értékeléséhez.

Korábban hasonló módszerrel becsültük meg a március 15-i rendezvényeken részt vevők számát is, médiatudatossági aloldalunkon pedig további példák is találhatók a tömegbecslésre.

Címlapi kép: Németh Dániel

Lakmusz