Hogyan beszélgessünk azzal, aki nem akarja meghallani a tényeket?

Megosztott társadalomban a beszélgetés is nehéz az igazán megosztó témákról. Kommunikációs tréner segítségével szedtük össze, hogyan kerülhetjük el, hogy csak falakba ütközzünk, amikor tényeket szeretnénk ütköztetni vitapartnerünk hiedelmeivel.

“Semmilyen ténnyel nem tudom megingatni a hitét és még csak arra sem tudom rávinni, hogy legalább gondolkodjon el róla, hogy lehet, hogy az ő információi pontatlanok.”

Ezekkel a szavakkal panaszolta el egyik olvasónk, hogy az orosz-ukrán háború témájában milyen parttalan vitákat folytat online az egyik barátjával. A barát egészen máshogy vélekedik a kérdésről, mint olvasónk, ráadásul üzeneteiből rendszeresen az orosz dezinformációs gépezet erősen ukránellenes szólamai köszönnek vissza.

Az orosz-ukrán háború megítélése a hazai közbeszéd egyik legmegosztóbb témája jelenleg, de rengeteg más kérdéskört lehetne még említeni, Covid-oltástól a melegházasság kérdéséig, amivel előhozakodni instant recept a családi vagy baráti körön belüli összefeszülésre.

Pedig még ilyen megosztó témákról is lehetséges úgy beszélgetni, hogy a végén úgy érezhessük, hogy ha nem is rögtön meggyőzni, legalább elgondolkodtatni sikerült (a vitára kellően nyitott) beszélgetőtársunkat

- állítja határozottan Wertán Sára kommunikációs tréner, a Beszélgess jól alapítója, aki május közepén egy Lakmusz-olvasóknak szervezett online workshopon beszélt arról, milyen hozzáállásra van ehhez szükség.

Tavaly decemberben kísérleti jelleggel online képzéssorozatot indítottunk érdeklődő olvasóinknak, hogy olyan eszközöket adjunk a kezükbe, amelyekkel maguk is tudnak tenni a hamis információk terjedése ellen. A workshop ennek a sorozatnak volt az utolsó eseménye. Ha érdekelnek további, hasonló eseményeink, itt iratkozhatsz fel a hírlevelünkre.

Wertán Sára szerint a legtöbb ilyen beszélgetés ott csúszik el, hogy a beszélgetőparnerek “csak látszólag vannak ugyanabban beszélgetésben”. Valójában nem egy közös beszélgetést, hanem egy-egy monológot folytatnak: mindketten a saját vélt igazukat hangoztatják, és nem reagálnak a másikra.

Címlapon: Tarlós István még főpolgármesterként Tordai Bencével, a Párbeszéd országgyűlési képviselőjével "vitázik" egy fővárosi sajtóeseményen.
Fotó: Illyés Tibor/MTI

Eközben helytálló adatok, tények, információk tömege is elhangozhat - ezek mégis hatástalanok lesznek, ha a másikat csupán meggyőzni/legyőzni akarjuk a vitában. Ha csak az értelmére próbálunk hatni az információkkal, viszont érzelmileg nem találunk hozzá utat.

Ahhoz, hogy el is érjen az általunk fontosnak tartott információ a beszélgetőtársunkhoz, először is az egónkat a háttérbe tolva meg kellene próbálnunk közeledni a másikhoz.

Megérteni, mi zajlik épp benne, milyen szükségletét elégíti ki, hogy az adott témáról azt gondolja, amit elénk tárt.

“Ez nem azt jelenti, hogy fejet hajtok a másik előtt, vagy hogy hagyom magam meggyőzni az ő igazáról” - magyarázta Wertán Sára. Az odafordulás valójában a feltérképezésről is szól:

“Minél többet tudok meg a másik ember meggyőződéséről és működéséről, annál jobban fogom tudni megfogalmazni úgy a mondandómat, hogy az számára befogadható legyen.”

Wertán Sára / Fotó: Wertán Botond

De hogy kérdezzünk jól a beszélgetőtársunktól? Wertán Sára szerint úgy, ahogyan egy riporter kérdezne,

“aki nem kaphat dührohamot, nem sértődhet meg, nem minősítheti a másik válaszát. Helyette addig kérdez, amíg teljesen tisztán nem látja, meg nem érti a helyzetet.”

Ezek a visszakérdezések arra is jók, hogy a beszélgetőpartner meglássa általuk a saját érvelésében megbújó ellentmondásokat, logikai bukfenceket.

Nézzünk egy konkrét példát

Vitapartnerünk azzal igyekszik rossz színben feltüntetni az ukrán felet, hogy - tudomása szerint - a II. világháború után a szovjet hadsereg részeként többségében ukrán katonák szálltak meg több közép-európai országot, és erőszakolták meg nők tömegeit.

Bevett orosz dezinformációs narratívát hallottunk épp vissza, amit több tényellenőrző oldal megcáfolt már, és a Lakmuszon is részletesen írtunk róla. Ahhoz, hogy jól tudjunk a témával kapcsolatban kérdezni, hasznos, ha ismerjük ezeket a háttérinformációkat. De Wertán Sára szerint ezek explicit felhasználása nélkül is lehetséges fogást találni az érvelésen - ha például kitartóan visszakérdezünk, hogy pontosan mire gondol a vitapartnerünk.

Aki mondjuk ezzel a mondattal kezd:

"Nem értem, miért kell annyira sajnálni az ukránokat... azok után, hogy anno ők voltak, akik megszállták Magyarországot és végigerőszakolták itt a nőket."

“Szóval azt mondod, hogy az ukránok korábban nőket erőszakoltak. Viszont szerinted az oroszok nem erőszakoltak meg egyetlen nőt sem, jól értem?” - kérdezhetünk vissza ilyenkor.

“Nem, azt nem mondtam, hogy egyet sem, de az ukránok többet.” - hangozhat a válasz.

“Aha, szóval úgy gondolod, hogy azért, mert az ukránok anno több magyar nőt erőszakoltak meg, az teljesen rendben van, hogy a több mint 3 generációval később született ukrán emberek, köztük nők és gyerekek állandó bombázástól fenyegetve, félelemben és rettegésben élnek. Erre gondoltál?” - kontrázhatunk megint, amire aztán a másik félnek már nehéz mit mondani.

Persze nem érdemes egy beszélgetéstől várni a csodát. A berögzült érzelmi, hitbéli meggyőződéseketnagyon nehéz megváltoztatni.

Nem könnyű kilépni az információs buborékból

Nehezítő tényező, hogy minden embernek vannak bizonyos elfogultságai (angolul bias), amik alapján egyes információforrásokat hitelesnek, másokat hiteltelennek gondol. Az információinkat pedig hajlamosak vagyunk ezen a buborékon belülről szerezni. Hiába érkezik egyszer ezen kívülről valamilyen benyomás (például egy jó beszélgetés valakivel, aki mást gondol a kérdésről), ha továbbra is ebben a buborékban maradunk, nem fog tartósan megváltozni a véleményünk.

A saját információs buborékunkból ki lehet lépni, illetve az elfogultságainkat kordában lehet tartani, ha kellő tudatossággal, önreflexióval fel merjük tenni azt a kérdést, hogy biztosan igaz-e, amit egy hitelesnek gondolt forrásból hallunk.

Ezzel azonban a saját biztonságérzetünket tennénk kockára, úgyhogy hajlamosak vagyunk inkább megfutamodni a szembenézéstől. Különösen érvényes ez olyan esetekben, amikor hitbéli meggyőződésről van szó, amikor a “Miért?” kérdésre a válasz kimerül annyiban, hogy “Csak mert…”, vagy “De, az úgy van”. Ilyen társalgási helyzetben a tényeknek nem igazán lehet szerepük.

Megpróbálni megérteni, hogy a másik embernek miért ennyire fontos ez a hit - ennyi a legtöbb, amit első körben tehetünk - mondta Wertán Sára.

Neuberger Eszter
Közel tíz éve dolgozik újságíróként, ezalatt megfordult már a hvg.hu, a 2019 végén megszűnt Abcúg és a 444 szerkesztőségeiben. A tényellenőrző munka előtt leggyakrabban oktatási, egészségügyi és szociális témájú cikkeket publikált.