Így zárt össze a Fidesz kommunikációs gépezete az elmúlt évek legnagyobb botrányában

Novák Katalin és Varga Judit bukása után Kocsis Máté posztja adta meg az alaphangot a közösségi médiában: egy órán belül közel száz fideszes képviselő osztotta meg a központi üzenetet. A Megafon lejárató kampányát a nyilvánosság egészen más szeglete terjesztette.

A február másodikán robbant kegyelmi ügy próbára tette a Fidesz-kormány kommunikációját. Ennek világos bizonyítékául szolgált, hogy a miniszterelnök szokásosan aktív Facebook-oldala előbb látványosan kerülte a témát, majd több mint egy hétre teljesen elnémult a botrány kitörése után.

Ebben a cikkben közösségi média posztok alapján azt vizsgáljuk, hogyan kezelte a Fidesz kampánygépezete az évek óta nem tapasztalt válsághelyzetet, különösképp:

hogyan reagált a közösségi médiában a fideszes világ Novák Katalin köztársasági elnök és Varga Judit volt igazságügyi miniszter lemondására.

Az adatokat a Facebook statisztikai programja, a CrowdTangle szolgáltatta. Az elemzéshez azokat a bejegyzéseket gyűjtöttük össze,

  • amelyeket fideszes politikusok (például országgyűlési és önkormányzati képviselők, polgármesterek, alpolgármesterek, megyei közgyűlésben aktív tagok) és a kormánypárti Megafon tagjai tettek közzé,
  • szövegükben szerepelt Varga Judit vagy Novák Katalin neve, és
  • 2024. február 1. és 28. között kerültek ki a Facebookra.

Ez alapján összesen több mint 450 eredeti posztot és megosztást vizsgáltunk.

Az elemzésünk nem terjed ki azokra a bejegyzésekre, amelyek nem említették név szerint a két leköszönő politikust (Orbán Viktor például kegyelmi ügyre reagáló Facebook-posztjaiban egyszer sem nevezte meg Varga Juditot vagy Novák Katalint). Szintén nem vettük figyelembe azokat a bejegyzéseket, amelyeket nem egyes politikusok vagy influenszerek, hanem a párt vagy a párt vidéki tagszervezetei tettek közzé.

Február 1-9: business as usual

Novák Katalin nagy port kavart kegyelmi döntésére február 1-jén egy vidéki ügyvéd hívta fel a média figyelmét. “Néhány független műhely”-hez eljuttatott levele nyomán a sajtóban egy nappal később, február 2-án reggel elsőként a 444 robbantotta a hírt: a köztársasági elnök kegyelmet adott K. Endrének, akit korábban egy pedofil bűncselekmény eltussolása miatt elítéltek el.

Miközben a kegyelmi botrányként hivatkozott ügy addigra végigfutott a sajtóban, a kegyelmi döntést meghozó köztársasági elnök és a döntést ellenjegyző akkori igazságügyi miniszter egészen február 10-ig nem reagált Facebook-oldalán a médiában közölt vádakra. Az élet azonban nem állt meg: Novák és Varga is aktívan posztoltak, csak éppen más témákban.

A február 2-a óta eltelt több mint egy hét alatt a volt igazságügyi miniszter például a különböző diplomáciai találkozóiról adott hírt (a lengyel, norvég, ír, és finn nagykövetekkel), míg a köztársasági elnök az örmény és katari kapcsolatok mellett beszámolt a szarvasi mozzarellagyárban tett látogatásáról, sőt a békési tanyavilágról is.

Ezekre a bejegyzésekre a fideszes holdudvar több politikusa, például Dankó Béla országgyűlési képviselő és Azbej Tristan államtitkár is rácsatlakozott, megosztásaikkal segítve a témák terjedését.



Február 10: koordinált válasz

Az M1 közszolgálati csatorna február 10-én, a híradó délutáni adásában – nagyjából negyed órával 5 óra előtt – közölte először, hogy Novák Katalin hamarosan rendkívüli bejelentést tesz.

Hoppál Péter kormánybiztos, Baranya megyei országgyűlési képviselője azonban már a tényleges bejelentés előtt, 16:47 perckor kiírta a Facebook-oldalára, hogy

Mindenképp #kiállok Novák Katalin mellett! 🙏Méltóbb vagy! Mindent köszönünk, Elnök Asszony!

Az elnöki beszédet öt óra után pár perccel kezdte sugározni az M1, amelyben a köztársasági elnök bejelentette lemondását. Nem sokkal ezután (17:38-kor) Novák a Facebook-oldalán is közzétette 6 perces leköszönő beszédét - ezt azonban a fideszes elitből alig egy páran osztották meg, eleinte kizárólag női politikusok. Szécsényi Marianna önkormányzati képviselő például fél óra különbséggel két alkalommal is közzétette Novák gondolatait, kiemelve, hogy igenis “kellenek a nők a közéletbe”.


Bár Novák posztjának megosztását a többség látványosan kerülte, ez nem jelenti azt, hogy a fideszes politikusok ne reagáltak volna a lemondás hírére. Csahogy ehhez egy másik, a Fidesz számára kedvezőbb keretezést választottak.

Az új kommunikációs irányvonalat Kocsis Máté frakcióvezető 17:36-kor megosztott bejegyzése adta meg, amelyben már Novák lemondására reagálva írta: “a jobboldalon a hibáknak is van következménye, a baloldalon a bűnöknek sincs”. (Ezt a narratívát ebben a cikkben elemeztük részletesen). A poszthoz Vargáról és Novákról mellékelt egy-egy portrét, és köszönetet mondott eddigi munkájukért.

A Fidesz hivatalos köreiben ez a bejegyzés futótűzként terjedt.

A 17:36-kor élesített posztot Kocsis oldaláról 10 percen belül 26, 1 órán belül 107, összesen pedig 173, a Fidesz-KDNP pártszövetségéhez tartozó politikus osztotta meg. A kormánypárti kommunikáció fegyelmezettségére utal, hogy a 133 országgyűlési képviselőből 1 órán belül 70, aznap pedig 91-en továbbították szó szerint Kocsis üzenetét.


A timeline-on egyetlen nap, 2024. február 10-i posztok szerepelnek 5 perces bontásban.

Nem ez az első alkalom, hogy a kormánypárti kommunikáció Kocsis Máté oldalát hozza helyzetbe. Ennek az egyik legemlékezetesebb példája 2021 őszén, az ellenzéki előválasztás időszakában történt, amikor az Elk*rtuk című kurzusfilm trailere nem a filmforgalmazó, hanem Kocsis Facebook-oldalán landolt először. Ebben az időszakban futott a Stop Gyurcsány Stop Karácsony Facebook-kampány is, amely szintén a Fidesz frakcióvezetőjének oldalán jelent meg először, innen pedig több mint 3500 Facebook-fiók kapta fel a hírt.

Kocsis posztjainak változtatás nélküli, tömeges és összehangolt megosztásai biztosítják, hogy szinte az egész kormánypárti Facebook-univerzumban egyféle üzenet spricceljen szét.

Ez alól a kegyelmi botrány kommunikációjában csak pár, a Fidesz vezető politikusainak a posztja jelentett kivételt.

szintén a központi narratívához igazodó, de egyéni hangvételű bejegyzést tett közzé.

Kocsis nyilatkozatát később a Fidesz is felkarolta: a posztot pénzért is hirdették a Facebookon (30-35 ezer forintért), majd a párt hivatalos oldaláról az idézetek két hullámban – képként - kezdtek terjedni. Az egyik verziót, amely a jobboldali felelősségvállalást hangsúlyozta, összesen tizenkét politikus osztotta meg (köztük öt Fideszes EP-képviselő), míg a baloldal bűneit ezzel összemérő verziót tizenöten.

Forrás: Fidesz, Facebook

Ez utóbbi, whataboutismként jellemzett érvelés a felvidéki magyar politikusoknak köszönhetően a szlovák közéleti diskurzusba is átcsapott a Facebookon. A FIDESZ-KDNP pártszövetség narratíváját ugyanis a szlovákiai Magyar Szövetség párt alelnöke, Orosz Örs is megosztotta. A külhoni párt egyébként nem először másolja a Fidesz kampányát. Ezúttal a Fidesz narratíváját felhasználva azonban épp Orbán szövetségesének, a nemrég újraválasztott Robert Fico kormányának ment neki.

Február 10-26: fékezett habzású partizánakció

A fideszes narratívából leginkább Hoppál Péter kormánybiztos, Baranya megye országgyűlési képviselője lógott ki. A politikus a lemondások napján, február 10-én három bejegyzést is közzétett, amelyekben - a Fideszes főárammal szemben - kiállt Novák Katalin, majd Varga Judit mellett. Míg Hoppál első két posztjában ezt még csak hashtagekkel jelezte, pár órával később már egy Kiállok Novák Katalin mellett elnevezésű Facebook-oldalról osztott meg egy hasonló tartalmú bejegyzést. A facebookos mozgalom, amelynek egyik jelszava között szerepelt, hogy cinkosok közt vétkes, aki néma!” azonban egy négyezres törzsmagon túl sosem nőtt igazán nagyra, és bár egy trolltámadást túlélt, február 26-a óta nem jelent meg több poszt az oldalon.


Forrás: Facebook

A fideszes holdudvarban nem tolakodtak, hogy csatlakozzanak Hoppál útmutatásához: a kezdeményezés mellett csupán Balog Zoltán református püspök, Gulyás István solymári, Molnár Iván szolnoki fideszes képviselők, Tabányi Pál, maglód polgármestere, valamint Pajtók Gábor álltak ki. Az országgyűlésben Heves megyét képviselő Pajtók azonban később törölte a témában írt bejegyzését.

Azonban még a konszenzusból látszólag kibeszélők sem mentek teljesen szembe a központi direktívával. Hoppál Péter ugyanis amellett, hogy a legvehemensebben vállalt közösséget a két közéletből távozó politikus mellett, a lemondást tényként kezelő Kocsis-féle narratívát is megosztotta.

Február 10-17: támad a Megafon

A kormánypárti üzeneteket közvetítő és az ellenzéki politikusok lejáratásában is jeleskedő Megafon február 10-én vette át a stafétát a közösségi médiában Kocsis Mátétól. Az influenszerképző arcai az első napokban még a Fidesz frakcióvezetője nyomán szajkózták a “következményvállalás” narratíváját Novák és Varga lemondása kapcsán, amelyre a Facebook hirdetéstára alapján összesen több mint 7 millió forintot költöttek.

Három nappal később, február 13-án azonban a Megafon új témát karolt fel, amely a reflektortfényt Varga Juditról volt férjére, Magyar Péterre helyezte. Magyar felesége közéletből való távozása után ugyanis nyilvánosan szembefordult az Orbán-rendszerrel, ahova korábban családjától kezdve az állami cégekben elfoglalt állásaiig több szállal is kötődött. A Partizán YouTube-csatornának adott február 11-i interjúja után indított ellene teljes pályás letámadást a Megafon “digitális hadserege”.

Forrás: Bohár Dániel, Facebook

A legvirálisabb videóval az influenszerképző egyik ismert arca, Bohár Dániel rukkolt elő. Február 13-án posztolt videóösszeállításában egymás mellé helyezte a Partizános interjújával korábban már leszerepelt Fekete-Győr András, a Momentum volt elnökének, illetve a frissen berobbant Magyar Péternek a szavait. A többórás interjúkból Bohár szinte csak a “nem tudom” és a “fogalmam sincs” mondatokat vágta ki kontextus nélkül, azt sugallva, hogy Magyar – akit a posztban csak Petiként emleget - nem tudja, miről beszél.

Bohár karaktergyilkos videójának terjesztésétől a kormánypárti politikusok többsége azonban látványosan távol maradt.

A negatív hangvételű üzenetet kizárólag a Fidesz vidéki tagszervezetei és mindössze tíz önkormányzati képviselő osztotta meg.

A kormánypárthoz hivatalosan nem köthető, második nyilvánosság azonban beállt a megafonos videó mögé: Bohár posztját összesen 113 szürkezónás Facebook-oldal és csoport osztotta meg, volt, amelyik többször is.


A timeline-on egyetlen nap, 2024. február 13-i posztok szerepelnek óránkénti bontásban.

A szürkezónás felületek nagyjából négy csoportra oszthatók:

(Bár az ismeretlenségbe burkolózó Facebook-oldalak mögötti szereplőket sok esetben nem tudjuk azonosítani, az oldal céljairól árulkodik, ha fontosabb politikai események idején, mint az országgyűlési választások, fizetett politikai hirdetéseket is szponzorál.)

Az 1,3 millió megtekintés feletti videó láthatóságát az is emelte, hogy a Megafon összesen 2,95-3,1 millió forint között költött a Magyart lejárató videó hirdetésére.

A Megafonos tartalomgyártók azonban itt még nem álltak le: február 15-én Bohár újabb videójára további 600 ezer forint ment el, majd csatlakozott hozzá Deák Dániel és Szarvas Szilveszter is, az ő videóikat összesen 2,5 millió forint hirdetési pénzzel tolták meg. Február közepén azonban a Megafon hirtelen leszállt a több posztban is “árulónak” vagy “Gerébnek” csúfolt Magyarról, a Political Capital elemzése szerint február 17. után teljesen eltűntek a lejáratását célzó üzenetek.

Február 17: “tudjukkik”

Orbán Viktor a kegyelmi ügy nyomán kialakult botrány során mindvégig kényesen ügyelt arra, hogy ne ejtse ki Novák Katalin, majd Varga Judit nevét. Ettől a miniszterelnök még a február 17-i, a Várkert Bazárban tartott, szokásos évértékelő beszédében sem tért el. A közel egyórás közvetítés első blokkjában Orbán a “köztársasági elnök asszony” lemondását helyesnek, de nagy veszteségnek, az “igazságügy miniszter asszony” távozását elkerülhetetlen, de - az államélet működése szempontjából - igazságtalan következménynek nevezte.

Beszédéből a Fideszes politikusok azt a mondatot vitték tovább személyes hálójukba, amely szerint “a távozó két asszony kis ujjában több méltóság van mint a baloldal összes vezetőjében együttvéve”. Volt, aki Orbánnal ellentétben nevén nevezte a távozó politikusokat, ebben elsősorban a Megafon tagjai jeleskedtek.

Összességében azonban ekkor már a párt számára kellemetlen ügy lecsengőben volt a fideszes online térben. Orbán mondását - mintegy szállóigeként idézve - politikusi körökből csak egy páran osztották tovább, ehelyett továbbra is inkább arról beszéltek, hogy a “baloldal” bezzeg nem vállal felelősséget a hibáiért.

Február 26: végjáték

Az utolsó, vékony hangú köszönetnyilvánítási hullám február 26-án söpört végig a Facebook kormánypárti szegletében, azon a napon, amikor az országgyűlés elfogadta Novák Katalin lemondó nyilatkozatát, valamint Sulyok Tamás alkotmánybíró államfői kinevezéséről döntöttek.

Novák elnöki tevékenységét összefoglaló, Facebookon közzé tett búcsúvideójáról a Fideszes politikai elit azonban ekkor már alig vett tudomást: mindössze két önkormányzati és egy országgyűlési képviselő kapta csak fel, hogy ennek apropóján méltassa a leköszönő elnök munkáját. Ezen felül a köszönetnyilvánításoknál ismét Hoppál Péter jeleskedett, valamint Hargitai János országgyűlési képviselő, a Mentelmi Bizottság elnöke.

Hargitai még abbéli reményét is kifejezve, hogy Novák talán egyszer majd visszatér a magyar közéletbe.

Adatvizualizáció: Minkó Mihály
Címlapi kép: Kiss Bence

Német Szilvi
Újságíró, médiakutató. 2013 óta a Crosstalk videó- és médiaművészeti fesztivál vezetője, 2019-től az ELTE Film-, média- és kultúraelméleti doktori programjának hallgatója. Online politikai szubkultúrákkal, a populáris kultúra és a politika kapcsolatával, valamint hálózatelemzéssel foglalkozik. Társszerzőként jegyzi a tavaly megjelent Toxikus technokultúrák és digitális politika: Érzelmek, mémek, adatpolitika és figyelem az interneten (Napvilág, 2021) című könyvet.