Fideszes troll oldalak, a propaganda ára és a Wagner-csoport akciójának visszhangja – ilyen volt a Lakmusz júniusa

Ismét összegyűjtöttük a hónap legolvasottabb cikkeit.

Íme a Top5:

5. helyezett: Bérgyilkosoktól a polgárháborús helyzetig: így számolt be a magyar média a Wagner-csoport akciójáról

Elemzésünkből kiderült, hogy a háború egyik legturbulensebb 24 óráját egész másképp értelmezte a kormánypárti és az ellenzéki média: míg az előbbi az események után kullogott, az utóbbi a zendülés hírére azonnal polgárháborút kiáltott. Egy DK-közeli propagandalapnak még arra is volt ideje, hogy a mesterséges intelligenciával kidolgoztassa, hogyan lehetne az orbáni adminisztrációt egy paramilitáris alakulattal megdönteni.

4. helyezett: Másfél milliárd a háború árán sajnálkozó kampányra, 230 ezer Forint egy egyoldalas Orbán-levél dizájnjára

Áprilisban közadatkéréssel fordultunk Rogán Antal minisztériumához, hogy megtudjuk, mennyi közpénzől reklámozták azt a csúsztatást, hogy a magyarok 97 százaléka mondott nemet a szankciókra. A megtekintett szerződésekből kiderült, hogy erre legalább 5 milliárd forintot költöttek, de megismertük emellett kisebb megbízások részleteit is: például azt, hogy Orbán nyugdíjasoknak írt levelét 230 ezerért tervezték meg. A megrendeléseket rendszeresen Balásy Gyula cégcsoportja nyeri, a nyugdíjasoknak írt levélről pedig a 444.hu élőben is megkérdezte Balásyt.

3. helyezett: Nem álhír volt, tényleg élő disznót perzseltek egy böllérversenyen, de a szervező megúszta a bírságot

Korábban már beszámoltunk arról, hogy a nyíregyházi Disznótoros Fesztiválon valóban élő disznót perzseltek, hiába tagadták a szervezők a szabálytalanságot és minősítették álhírnek az esetet. A Nyíregyházi Járási Hivatalhoz benyújtott adatigénylésünkből kiderült, hogy a szervezőket nem, a perzselőt kezelő ember viszont 300 ezer forintra büntették.

2. helyezett: Deák Dániel megint nem találta a tüntetőket a demonstráció előtt

Rendszeresen előfordul, hogy a Megafon politikai elemzője egy-egy tüntetés hivatalos kezdete előtt kezdi keresni a résztvevőket, és gúnyosan számol be az érdeklődés hiányáról. Így tett a június 1-i demonstráció esetén is, pedig az eseményről később készült sajtófotókon látszik, hogy a József Attila utca és a Nádor utca is megtelt tüntetőkkel. A MapChecking alkalmazással azt is kiszámoltuk, hogy a június 1-i, státusztörvény elleni demonstráción több mint 2500 ember lehetett jelen.

1. helyezett: Belülről láttam, hogy működnek a Fideszes troll oldalak

A Lakmusz első videóinterjújában egy olyan személyt szólaltatott meg, aki 2018-as választások alatt több kormánypárti mémoldalt kezelt, a 888.hu hírportál egykori újságírójának megbízásából, havi 15 ezer forintért.

A videó (angol nyelvű felirattal) ezen a linken nézhető.

Közlemények:

Szintén júniusi hír, hogy a Lakmusz megkapta a Nemzetközi Tényellenőrző Hálózat (International Fact-Checking Network, IFCN) minősítését, így a világszerte több mint 100, tényellenőrzéssel foglalkozó szervezet tagja lett.

Egy átigazolás is történt a hónapban: a lap alapítása óta a Lakmusznál dolgozó Diószegi-Horváth Nóra júliustól a 444.hu-nál folytatja a munkát. Nóra lakmuszos cikkeit itt olvashatjátok, az általa készített podcastok pedig itt érhetők el. Szia Nóra, és köszi az elmúlt másfél évet!

Korábbi toplistáink itt érhetőek el.

Német Szilvi
Újságíró, médiakutató. 2013 óta a Crosstalk videó- és médiaművészeti fesztivál vezetője, 2019-től az ELTE Film-, média- és kultúraelméleti doktori programjának hallgatója. Online politikai szubkultúrákkal, a populáris kultúra és a politika kapcsolatával, valamint hálózatelemzéssel foglalkozik. Társszerzőként jegyzi a tavaly megjelent Toxikus technokultúrák és digitális politika: Érzelmek, mémek, adatpolitika és figyelem az interneten (Napvilág, 2021) című könyvet.