Interjú a propagandáról, az Origo háborús hírei, és az ukrajnai pláza bombázása – ezek voltak a legolvasottabb cikkeink júniusban

Emellett beszélgetéseket is szerveztünk, hogy jobban megértsük, kikre és hogyan hatnak a hamis hírek.


Íme a TOP5.

5. helyezett: Az Apple nem jelentett be azovi emojit, sokan mégis rettegnek tőle

“Maradjunk tovább az abszurditás posztmodern vonatán!” – ezzel a felkiáltással posztolta az Oroszok az igazság oldalán csoport Telegram-csatornáján azt a hírt, miszerint az Apple olyan emojit ad ki, amely az Azov ezred logója látható. Utánanéztünk: semmilyen jel nem utal rá, hogy az Apple valóban azovi emojival újítana.

 

4. helyezett: Most az ukrajnai pláza bombázását kérdőjelezik meg úgy, mint korábban a bucsai mészárlást

Jeszenszky Zsolt, kormánypárti Pesti Srácok szerzője is megkérdőjelezte Facebook-oldalán, hogy valóban egy civilek által látogatott bevásárlóközpontot ért-e támadás Kremencsukban. Jeszenszky mondatai az orosz szóvivők és nem hivatalos Telegram-csatornák gyakran ellentmondásokba ütköző híreszteléseit visszhangozták, a helyszíni beszámolók, fotók és videók azonban bizonyítják, hogy valóban egy civilek által látogatott bevásárlóközpontot ért a támadás.

 

3. helyezett: Pornótól politikáig: a deepfake itt van velünk

Mi a közös Scarlett Johanssonban, Leia hercegnőben és Vitalij Klicskóban? Mára ez nem egy közepesen rossz vicc kezdőkérdése, hanem a valóság: mindhármukól készült már élethű hamisított videó. Hol tart a deepfake, és hogyan szúrhatod ki a hamisítványt?

 

2. helyezett: Semlegesből oroszbarát: így torzult az Origo hangvétele az orosz-ukrán háború kitörése óta

A legolvasottabb kormánypárti lap a háború kezdetéről még tárgyilagosan tudósított, de a hangvétel a magyar választások közeledtével változott: Putyin egyre inkább erőskezű vezetőként, az ukránok pedig agresszív félként jelentek meg a cikkekben. Júniusra - az Origo egyik címadása szerint - a harmadik világháború kirobbanásáig jutottunk.


1. helyezett: „Nem tagadom a szimpátiámat Ukrajna iránt, de a munkámat tények alapján végzem”

“Ukrajna megtámadása óta a médiatérben is komoly lélektani hadviselés zajlik” – nyilatkozta a Lakmusznak Michael D. Weiss, aki szerint Ukrajnának a háború elhúzódásával folyamatosan, aktívan azon kell dolgoznia, hogy napirenden tartsa az ügyét a nyugati nyilvánosságban. Az amerikai újságíró tartja annyira önállónak Orbán Viktort, hogy feltételezze, jobboldaliságból és konzervativizmusból nincs szüksége leckékre Putyintól, ám úgy véli, a magyar miniszterelnök szövetségesre talált az orosz elnökben.
 

Júniusban két beszélgetést is szerveztünk, amelyeket meg lehet hallgatni a Spotifyon, a Google Podcaston, az Apple Podcaston vagy az omny.fm-en is:

Lehetetlen átkiabálni a hiedelemkamra falán, ha a nulladik lépés nem a másik fél megértése

Lehet-e vitatkozni az online térben, és ha igen, hogyan? Erre a kérdésre kerestük a választ Falyuna Nóra nyelvésszel, kommunikációkutatóval és Német Szilvi médiakutatóval, a Lakmusz munkatársával.

A TikTokon elég lehet a bizalomhoz, ha valaki jól néz ki

Két nézőpontból beszélgettünk a tizen-huszonévesek egyik legnépszerűbb közösségi felületéről, a TikTokról: Guld Ádám médiakutatóként vizsgálja a platformot (nemrég megjelent, A Z generáció médiahasználata című könyvében is foglalkozik vele), Seres Samu pedig több mint hatvanezer tiktokos követővel rendelkezik, akiknek gyakran posztol kifejezetten közéleti-politikai témákban.

 

A korábbi hónapok toplistáit itt lehet olvasni:

2022. február

2022. március

2022. április

2022. május

Diószegi-Horváth Nóra
A Vasárnapi Híreknél kezdett újságot írni 2010-ben. 2015-ben csatlakozott a Mércéhez, ahol 2017-től főszerkesztő-helyettesként, 2020-től pedig főszerkesztőként dolgozott. Éveken át menetkísérő koordinátorként segítette a Budapest Pride szervezését, 2016 környékén pedig a Tanítanék mozgalom aktivistája volt.