Megtévesztő Orbán-grafikon, Bayer Zsolt tévedései és félreolvasott IMF-adatok: ilyen volt a szeptember a Lakmuszon

Vizsgáltuk a Metropol közérdekű információit és annak is utánajártunk, hogy valóban börtön jár-e Svájcban a túlfűtött lakásokért.

Íme a TOP5:
 

5. helyezett: Elhibázott brüsszeli szankciók és a kályha helyes megpakolása: ezek a közérdekű információk a Metropolban

Spórolási tippeket ad és kormánypárti üzeneteket terjeszt a Budapesten ingyenesen, bárki számára elérhető Metropol. Az újságot csak azért lehet újra osztogatni közterületeken, mert ezt egy kormányrendelet lehetővé tette, méghozzá a veszélyhelyzetre való tekintettel.
 

4. helyezett: Orbán Balázs félreolvasta az IMF-adatokat: nem igaz, hogy Magyarországon a legalacsonyabb a lakosságot sújtó infláció

A Nemzetközi Valutaalap valójában arról írt, hogy nálunk járultak hozzá a növekvő energiaárak a legkevésbé az inflációhoz. De mindezt májusi adatok alapján, még jóval a magyar rezsiárak emelése előtt számították ki.
 

3. helyezett: Elterjedt, hogy Svájcban börtön jár a túlfűtött otthonokért, pedig csak vészhelyzetre készítenek forgatókönyvet

Itthon úgy állítják be, mintha már érvényben lenne a szigorú szabályozás. Pedig épp csak konzultálni kezdtek róla, és még az sem biztos, hogy valaha is életbe lép.
 

2. helyezett: Állami halállista és elhibázott szankciók: így próbálja meg Bayer Zsolt Ukrajnára hárítani az energiaválságot

Bayer a vlogjában a szankciós politika elleni fellépésre buzdít, Ukrajna felelősségét hangsúlyozza, miközben Oroszországét meg sem említi. Az érvei közt azonban több pontatlan vagy nem bizonyítható állítás szerepel.
 

1.helyezett: A rezsitámogatással dicsekedett Orbán, de közben azt is megmutatta, milyen keveset keresnek a magyaro

A Fidesz grafikonja azt hirdeti, hogy Magyarországon az energiatámogatás a családok havi jövedelmének 30 százaléka, míg nyugaton sokkal alacsonyabb az arány. Csakhogy a német és osztrák családi jövedelem közel négyszer akkora, mint a magyar.
 

Örömmel ajánljuk még TikTok-csatornánkat is, amelyen ebben a hónapban például röviden elmagyaráztuk, hogy - az erről szóló hírekkel ellentétben - a kurkuma miért nem elegendő a rákgyógyításhoz (bővebben erről itt írtunk), és ellenőriztük Varga Judit állítását is, aki szerint 2010 óta annyi gyerek születik Magyarországon, amire 120 éve nem volt példa (disclaimer: nem igaz).
 

Élőben is elemeztünk

Szeptember 24-én részt vettünk az Átriumban a Magyar Jeti aktuális epizódjának bemutatóján, amely arról szól, hogy a kormányzati valósággeneráló gépezet eddigi legnehezebb feladata előtt áll a válságban. A vetítés után  Zöldi Blanka, a Lakmusz főszerkesztője és Diószegi-Horváth Nóra újságíró mesélt a Lakmusz munkájáról. Ráadául élőben elemeztük Bayer Zsolt szankciós vlogját, és az abban elhangzó állítások valóságtartalmát (pár nappal később jelent meg az erről szóló cikkünk).
 

És a végére a legfontosabb!

Töltsétek ki a kérdőívünket! Nagyon kíváncsiak vagyunk arra, hogy hogyan vélekedtek a Lakmuszról, illetve hogy milyen javaslataitok vannak, hogyan tudnánk jobban végezni a munkánkat. A kérdőív kitöltése nem vesz el túl sok időt, ám nekünk rendkívül hasznos minden visszajelzés az olvasóinktól – úgyhogy előre is köszönjük, ha szántok ránk pár percet.

A kérdőívet itt találjátok, október 18-ig várjuk a válaszaitokat!


Az előző havi toplistáink pedig itt érhetőek el:

2022. február

2022. március

2022. április

2022. május

2022. június

2022. július

2022. augusztus

Diószegi-Horváth Nóra
A Vasárnapi Híreknél kezdett újságot írni 2010-ben. 2015-ben csatlakozott a Mércéhez, ahol 2017-től főszerkesztő-helyettesként, 2020-től pedig főszerkesztőként dolgozott. Éveken át menetkísérő koordinátorként segítette a Budapest Pride szervezését, 2016 környékén pedig a Tanítanék mozgalom aktivistája volt.