Orbán tusványosi beszéde, a horvát tengerparton pózoló magyar skinhead és a közmédia tényekhez való viszonya – ezek voltak a legolvasottabb cikkeink júliusban

Készítettünk két újabb podcastot is, sőt, még TikTok-csatornát is indítottunk!

Íme a TOP5.

5. helyezett: Miniszterelnök-cseréről beszélt, lemondásra viszont nem szólított fel Orbán, amikor 300 forint felett járt az euró

Miután tartósan 400 forint fölé emelkedett az euró ára, sok helyen kezdtek el terjedni olyan posztok, amelyek szerint állítólag Orbántól Viktor korábban a kormány, illetve a miniszterelnök cseréjéről beszélt 300 forint feletti eurónál. Ellenzékben, még 2008-ban. Ezek egy része azonban pontatlan.
 

4. helyezett: Nincsenek adatok, nem számítanak a tények, benyomást kell kelteni

Podcastunkban közmédiáról, hamis hírekről és tényellenőrzésről beszélgettünk Urbán Ágnes médiakutatóval és Rostoványi András külpolitikai újságíróval, aki korábban a közmédiánál dolgozott. Saját sztorik arról, milyen eszközökkel manipulál a magyar közszolgálat.
 

3. helyezett: Rosszul tudja Tállai: bőven lehet a magyarnál kevesebbet adóztató államokat találni

A Pénzügyminisztérium államtitkára hamisan állította az azóta elfogadott katatörvény vitájában, hogy aki elmegy Magyarországról, “mindenhol magasabb adózással fog találkozni”.


2. helyezett: Nem ukrán neonáci, hanem egy magyar skinhead gitáros pózolt a horvát tengerparton

Twitteren terjedt el, hogy ukrán neonácik strandoltak Rijekában. Az egyikük, akinek a hátát Hitler-tetoválás fedi, valójában a Fehér törvény és a Hunnia együttes felvételein is feltűnik.


1. helyezett: A kevert fajú népektől az orosz szankciókig - Orbán tusványosi beszédének 6 állítását ellenőriztük

Idén a miniszterelnök főként a Nyugat hanyatlásáról, az orosz-ukrán háborúról és a fajkeveredésről értekezett. Beszédének jelentős része politikai véleményeket és a jövőre vonatkozó jóslatokat tartalmazott - ezeknek az értékelésével nem foglalkoztunk. Megnéztük azonban, hogy egyes állításai mögött milyen tények és adatok állnak.


A korábbi hónapok toplistáit itt lehet olvasni:

2022. február

2022. március

2022. április

2022. május

2022. június

 

Podcast, TikTok és gyakran ismételt kérdések

Júliusban beszélgettünk a deepfake technológiáról is: hol, és hogyan ismerhetjük fel? Mennyire van jelen Magyarországon? És kiket céloz? Vannak-e pozitív felhasználási módjai a technológiának, vagy csak "káros" tartalmakkal találkozhatunk? És ha már itt tartunk: amikor már a szemünknek sem hihetünk, mi lesz a sajtóba vetett bizalommal? Ezekre a kérdésekre (is) kerestük a választ Dr. Veszelszki Ágnessel, a Budapesti Corvinus Egyetem Kommunikáció és Szociológia Intézetének egyetemi docensével.

Ezt a beszélgetést és a korábbi podcastjainkat most már visszahallgathatjátok a Lakmusz saját podcast csatornáján is (és a Spotifyon, a Google Podcaston vagy az Apple Podcaston is).

Emellet elindítottuk TikTok-csatornánkat is, amelyet ide kattintva lehet bekövetni.

És: az elmúlt hónapokban több olyan témával is foglalkoztunk, amelyek az átlagosnál erőteljesebb negatív reakciót váltottak ki az érintettekből és felerősödtek olyan hangok is, amelyek a tényellenőrzés hasznosságát, létjogosultságát kérdőjelezik meg. Mindezekre tekintettel kibővítettük a “Rólunk” leírást a honlapunkon: összegyűjtöttük és megválaszoltuk a munkákkal kapcsolatban megfogalmazott leggyakrabban ismételt kérdéseket, például hogy kik vagyunk, miért, hogyan és miből dolgozunk. Ide kattintva olvashatjátok a GYIK-et.

Diószegi-Horváth Nóra
A Vasárnapi Híreknél kezdett újságot írni 2010-ben. 2015-ben csatlakozott a Mércéhez, ahol 2017-től főszerkesztő-helyettesként, 2020-től pedig főszerkesztőként dolgozott. Éveken át menetkísérő koordinátorként segítette a Budapest Pride szervezését, 2016 környékén pedig a Tanítanék mozgalom aktivistája volt.