Feröer-szigeteki stadion, Orbán tusványosi állításai, státusztörvény és klímadezinformáció – Ilyen volt a Lakmusz júliusa

A hőség, a foci és tusnádfürdői Orbán-beszéd mellett ebben a hónapban demográfiával, animével és az LMBTQ-közösséget érintő dezinformációval is foglalkoztunk.

Íme a Top5 júliusi cikkünk:

5. helyezett: Ezek voltak a legfeltűnőbb csúsztatások a státusztörvénnyel kapcsolatban

Július 4-én, kedden megszavazta a státusztörvényt a Fidesz-KDNP-s többségű magyar országgyűlés. Ez az a jogszabálytervezet, amit a kormány a várva várt pedagógus-béremelés zálogának szánt, márciusi benyújtása óta mégis tömegesen tiltakoztak ellene pedagógusok, szülők és diákok szervezetei. A státusztörvény két leginkább kritizált pontja az volt, hogy a hatályba lépésével megszűnik a pedagógusok közalkalmazotti státusza, munkakörülményeik pedig több szempontból is szigorodnak. Látva a törvénytervezet és tágabban a közoktatás problémái miatt indult tiltakozási hullámot, a Lakmuszon kiemelten foglalkoztunk oktatási témákkal az elmúlt hónapokban, ezekből gyűjtöttük össze a legfontosabbakat a júliusi szavazás előtt.

4. helyezett: Itt a hőség, itt a klímadezinformáció: Ezen túl nem ehetünk marhahúst és sajtot, New Yorkban pedig betiltják a pizzát?

A júliusi hőséggel együtt megérkeztek a klímaváltozással kapcsolatos félrevezető hírek is. A nálunk főként a kormánypárti influenszerek által terjesztett tartalmakból gyűjtöttünk össze egy csokorra valót. Megnéztük például, hogy valóban betiltaná-e a C40 nevű globális szervezet a marhahús és a sajt fogyasztását. Utánajártunk, hogy tartanunk kell-e attól, hogy New Yorkban betiltják a pizzát és a pizzasütést. Megnéztük, hogy mivel utazott a spanyol környezetvédelmi miniszer egy belföldi klímakonferenciára: magénrepülővel, autóval vagy biciklivel. Megvizsgáltuk, hogy milyen hírek jelentek meg a német klímaaktivistákról, hogy börtönbe megy-e Greta Thunberg, és valóban világvégét jósolt-e a svéd aktivista egy öt évvel ezelőtti tweetjében.

3. helyezett: Románia tényleg a huszadik miniszterelnökét fogyasztja, mióta itthon Orbán kormányoz?

Orbán Viktor július 22-én Tusnádfürdőn megtartotta szokásos éves beszédét. Ennek a beszédnek az elején a magyar miniszterelnök a román politikával foglalkozott, és azt állította, hogy Románia huszadik miniszterelnökét fogyasztja, mióta ő kormányoz Magyarországon. Megvizsgáltuk ezt az első hallásra kiugróan magasnak tűnő számot: Orbán Viktornak igaza volt abban, hogy Romániának tényleg sok kormányfője volt az elmúlt időszakban, a húsztól azonban valamivel elmarad. Orbán Viktor miniszterelnöksége alatt a román kormány hivatalos honlapja szerint 16 miniszterelnöke volt az országnak, ehhez kell hozzáadni a jelenlegi vezetőt, Marcel Ciolacu-t. De a volt román miniszterelnököket listázó Wikipedia-oldalon is csak 19 nevet találtunk, ott ugyanis szerepel két korábbi ügyvezető miniszterelnök is. Utóbbiak azonban jellemzően csak néhány napig kormányoznak.

2. helyezett: Kevés konkrétumban is sok pontatlanság - Ellenőriztük Orbán Viktor tusványosi állításait

Orbán Viktor tusványosi beszédéből nem csak a román miniszterelnökökre vonatkozó állítására figyeltünk fel. Idén, ahogy a korábbi években is, a beszéd nagy részét a miniszterelnök globális politikai megfejtései és víziói tették ki, és leginkább politikai véleményeket és jövőre vonatkozó jóslatokat fogalmazott meg. Ezeket nem ellenőriztük, csak azokkal a kijelentéseivel foglalkoztunk, amelyekben valamilyen tényállítást tett. Ezek főként a beszéd végén hangzottak el, amikor Orbán az “új korszak gazdasági alapjairól” beszélt, és az elmúlt 13 év gazdasági eredményeit ismertette. Így utánajártunk a látványosnak tűnő GDP-növekedésnek és az energiaipari függőség csökkentésének, illetve elmélyedtünk a foglalkoztatási statisztikákban, az egyetemi rangsorokban és a termékenységi mutatókban.

1. helyezett: A stadionok tényleg lepukkantak, az iskolák pedig ultramodernek a Feröer-szigeteken?

Július végén, miután egy feröeri csapat kiverte a Fradit a BL-ből, sokan megosztottak egy fotómontázst, ami azt sugallta, hogy a Feröer-szigeteken a stadionok lepukkantak, az iskolák pedig ultramodernek. Alapos kutatás után azt találtuk, hogy a két fotó valódi, és valóban egy feröer-szigeteki stadiont és egy iskolát ábrázolnak. A stadionról készült kép azonban elég régi, 2006 májusában készült, az interneten talált képek és videók alapján pedig elmondhatjuk, hogy a stadiont azóta felújították. Ehhez képest az iskoláról készült felvételek az épület belsőépítészeti tervezését végző cég hivatalos fotói. Az intézmény a Feröer-szigetek legnagyobb oktatási intézménye, 2018-ban nyitott meg. Cikkünkben azt is végig néztük, hogy a Feröer-szigeteken mennyit költenek oktatásra Magyarországhoz képest, és hogyan teljesítenek a diákjaik a PISA-teszteken.

Olvasói tippek

A júliusi legolvasottabb cikkünkért köszönet illeti olvasónkat, aki e-mailen ajánlotta, hogy ellenőrizhetnénk a feröeri virálisan terjedő posztot. Egy másik júliusi cikkünk is olvasói tipp nyomán született: abban arról írtunk, hogy bár kitartóan terjedt, hogy Böjte Csabát jelölték az idei Nobel-békedíjra, nagyon sok a kérdőjel az állítólagos jelölés körül. Cikkünkben összeszedtük, hogy működik a Nobel-békedíjasok kiválasztási folyamata, ki jelölhet embereket vagy szervezeteket a díjra, és mit jelent a jelölés “elfogadása”.

Továbbra is várjuk olvasóinktól a tippeket a szerk@lakmusz.hu címre.

Amit ajánlunk még:

Ezek mellett foglalkoztunk Gulyás Gergely azon állításával is, miszerint Nyugat-Európában nagyon súlyos demográfiai válság van, és azt találtuk, hogy a miniszter fontos információkat hallgatott el. Például azt, hogy ugyan Európa lakossága valóban fogy és idősödik, de ez nem egyenletesen történik: a kelet-európai régióban, köztük Magyarországon is, súlyosabb a helyzet, mint a kontinens nyugati részén.

A Pride alkalmából összegyűjtöttük LMBTQ-témájú tényellenőrzéseinket és más anyagainkat, amelyek megmutatják, hogyan állítható a dezinformáció a kirekesztő politikai kampányok szolgálatába.

És bemutattuk a Mese Lány Felszabadítási Mozgalmat is, ami egy olyan művészeti projekt, amely visszaköveteli a japán anime műfaját a politikától, és közben felkutatja a köztéri akciók lehetséges elkövetőit is. Az utóbbi három évben ugyanis több plakátkampány is anime karakterekkel szította a gyűlöletet Budapest utcáin. A mozgalom ezzel kíván leszámolni.

Korábbi toplistáink itt érhetők el.

Fülöp Zsófia
A Szegedi Tudományegyetemen filozófiát, az ELTE-n kommunikációt és esztétikát tanult. Újságírással egyetemi tanulmányai alatt kezdett foglalkozni, majd 2013 és 2022 között a Magyar Narancs újságírójaként dolgozott, ahol főként egészségügyről, szociális ügyekről és marginalizált csoportokról írt. 2018 októbere és 2019 májusa között Brüsszelben volt gyakornok, az Európai Parlament webkommunikációs osztályán cikkeket írt és közösségi médiával foglalkozott, majd visszatért az újságíráshoz. 2022 őszétől az Oxfordi Egyetemen működő Reuters Institute ösztöndíjasaként a magyarországi romák médiareprezentációját és a kisebbségi média lehetőségeit kutatta. A Lakmusz csapatához 2023 májusában csatlakozott.