Gazdasági sikerek, orosz befolyásolási hálózat és az a bizonyos bicikli – Ilyen volt a Lakmusz áprilisa

Magyar Péter mellett volt időnk foglalkozni Szentkirályi Alexandra főpolgármester-jelölti kampányával, a „baloldali” politikusokkal, és minden idők legtöbb állami támogatásból forgatott magyar filmjével is.

Íme, a Top5 áprilisi cikkünk:

5. helyezett: Rendszeresen szerepel a kormánymédiában a két férfi, akikről felmerült, hogy egy orosz befolyásolási hálózat tagjai

Az Európai Unió területén folyó orosz befolyásolási kísérletet leplezett le március végén egy nemzetközi titkosszolgálati akció - erről számolt be legalábbis az ügy részleteit fokozatosan feltáró nemzetközi sajtó, élen a cseh DeníkN hírportállal. A nyomozás szerint a prágai székhelyű Voice of Europe hírportál orosz pénzből, közvetve a Kremlből irányítva terjeszt az orosz érdekeknek megfelelő üzeneteket az Európai Unióban.

Cikkünkben azt vizsgáltuk meg, hogy az elmúlt években a leleplezésben érintett személyek és orgánumok hol és milyen tartalmakat közvetítettek.

Két fő megállapításunk röviden:

  • A Voice of Europe főként kormánypárti angol nyelvű hírportálokról vette a magyar vonatkozású híreket, vagy szemlézte fideszes politikusok, kormánytagok közösségi médiás megnyilvánulásait. A portál felkérésére uniós témákat kommentáló szakértők között pedig feltűnt a fideszes László András, és a magyar kormánypárti média két újságírója is.
  • Almássy Ferenc és Nicolas de Lamberterie állandó vendégek volt a kormánymédiában, elsősorban a Hír TV, és az azóta megszűnt, a Hír TV-be olvasztott Echo TV műsoraiban. Eközben Almássy az EU-ban mostanra betiltott Russia Today francia nyelvű csatornáján szakértett különböző, Magyarországgal kapcsolatos témákban.

4. helyezett: Gazdasági sikereit sorolva indította be a Fidesz kampányát Orbán, de régről ismert túlzásokat találtunk a beszédében

Orbán Viktor is felszólalt április 19-én a Fidesz választási manifesztumának bemutató rendezvényén, amit a kormánypárt EP-választási kampányának nyitányaként is értelmezhetünk.

A miniszterelnök a bérek, a nyugdíjak, a megtakarítások és általában a gazdaság növekedésével dicsekedett kampánynyitó beszédében. Cikkünkben a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatainak segítségével ellenőriztük Orbán kijelentéseit

  • a foglalkoztatottságról,
  • a minimálbér, az átlagbér és az átlagnyugdíj növekedéséről,
  • a háztartások megtakarításairól,
  • a magyarok által használt autók számáról és
  • a gazdaság méretéről.

Összességében elmondható, hogy 2010 és 2024 között valóban javulás látszik az említett gazdasági mutatókban. A miniszterelnök azonban több esetben eltúlozza a javulás mértékét, például úgy, hogy az infláció figyelembevétele nélkül hasonlítja össze a 2010-es és 2024-es adatokat.

3. helyezett: Magyar Péter milliós biciklije nem női, és még csak nem is az övé

Magyar Pétert azzal támadta a kormánypárti média, hogy egy közel 2 millió forintos női biciklivel hajtott az I Bike Budapest felvonuláson.

„Ahogy kell, drága női szemüvege után egy nagyon drága, szintén női bringára pattanva tekert a szavazatokért”

- ezt írta Magyar Péterről a Tűzfalcsoport nevű oldal, miután Magyar április 20-án, szombaton barátnőjével részt vett az I Bike Budapest kerékpáros felvonuláson.

Azzal az állítással, hogy Magyar „nagyon drága női bringát tekert”, azonban több probléma is adódott:

  • A Tűzfalcsoport tévesen azonosította a bicikli típusát. Azt, amit Magyar valójában használt, a gyártó nem ajánlja kifejezetten nőknek.
  • Magyar továbbá nem tulajdonosa a valóban meglehetősen drága kerékpárnak, csak bérelte azt a felvonulás idejére.

2. helyezett: Így lendült újra támadásba Magyar Péter ellen a Megafon és a kormánymédia

Sűrű volt a húsvét előtti időszak a közéletben:

  • Magyar Péter március 26-án reggel hozta nyilvánosságra azt a hangfelvételt, amelyen volt felesége, Varga Judit igazságügyi miniszterként arról beszél, hogy Rogán Antalék kihúzathattak bizonyos részleteket a Völner-Schadl korrupciós ügy nyomozati irataiból.
  • A felvétel megjelenésére Varga Judit egy Facebook-poszttal reagált, amelyben arról írt, hogy Magyar Péter házasságuk alatt lelkileg és fizikailag is bántalmazta őt (és a felvett beszélgetés során is megfélemlített állapotban volt). Másnap, március 27-én este 8-tól pedig minderről közel kétórás interjút is adott Hajdú Péter Frizbi című műsorában.

A történések nyomán erőteljes kampány kezdődött a közösségi médiában: a Megafon tagjai újraindították a Magyar Péter lejáratását célzó videóikat, és egy hét alatt több mint 40 millió forintot költött a politikus elleni reklámokra. A közmédia és kormánypárti médiumok pedig Varga Judit Frizbi-interjúját népszerűsítették pénzért, a hirado.hu például a Facebookon is hirdette, több mint 600 ezer forintért.

A megjelent reklámokat ebben a táblázatban gyűjtöttük össze.

1. helyezett: Hányan voltak Magyar Péter tüntetésén?

Komoly számháború bontakozott ki a nyilvánosságban arról, mekkora volt a tömeg a Kossuth téren Magyar Péter április 6-i tüntetésén.

Maga Magyar Péter a helyszínen az RTL Klubnak nyilatkozva, és később Facebook-posztjában is azt állította, hogy a rendőrség becslése szerint 250-300 ezer résztvevő volt a demonstráción, de szerinte ennél is többen, 3-400 ezren voltak.

A Budapesti Rendőrfőkapitányság viszont azt közölte több médiummal, például a Telexszel is, hogy nem készített becslést a megjelentek számáról és a szervezőkkel sem közölt ilyen információt. A kormánybarát médiában közben Magyar Péter becslésénél és a Magyar által a rendőrségnek tulajdonított becslésnél jóval alacsonyabb számok kezdtek el keringeni.

A mi számításaink alapján magabiztosan az állítható, hogy legalább 100 ezren vettek részt a tüntetésen - ennél azonban nem sokkal többen.

A számításhoz ezúttal is a MapChecking alkalmazást használtuk, és a 444-en megjelent, Németh Dániel által készített drónfelvételeket vettük alapul.

Amit ajánlunk még:

Emellett kiszámoltuk, hogy a Most vagy soha! „reálértéken” számolva is minden idők legtöbb állami támogatásból forgatott magyar filmje: megnéztük, melyek voltak az elmúlt tíz év legbőkezűbben támogatott filmjei, és hogy a nézőszám alapján melyik film bizonyult a Nemzeti Filmintézet legjobb befektetésének.

Utánanéztünk a politikai hirdetéseknek és kiderítettük, hogy

Foglalkoztunk Szentkirályi Alexandra Kamuméter-sorozatával, amelyben Karácsony Gergely állítólagos hazugságairól beszél a Fidesz főpolgármester-jelöltje; és megnéztük, hogy lesz bárkiből „baloldali”, aki nem a Fidesz barátja. A Megafon arcai ugyanis előszeretettel riogatnak „baloldali” politikusokkal, ám van ezzel egy kis probléma: az általuk példaként említett politikusok nagyrésze valójában nem tekinthető baloldalinak.

És átolvastunk néhány friss tanulmányt is, amelyek azt bizonyítják, hogy van hatása a tényellenőrzésnek.

Egyéb híreink:

Új tananyaggal bővült a gyerekeknek szóló, álhírek felismerését segítő oldal: az Idea Alapítvány minőségi híreket bemutató anyaga abban segít a gyerekeknek, hogy megtanuljanak különbséget tenni a megbízható internetes források és a hamis információk között.

Az Európai Bizottság által finanszírozott Magyar Digitális Média Obszervatórium (HDMO) keretében készült program legújabb tananyagcsomagja a minőségi hírek főbb jellemzőit mutatja be.

Megtudhatjuk, hogy

Korábbi toplistáink itt érhetők el.

Fülöp Zsófia
A Szegedi Tudományegyetemen filozófiát, az ELTE-n kommunikációt és esztétikát tanult. Újságírással egyetemi tanulmányai alatt kezdett foglalkozni, majd 2013 és 2022 között a Magyar Narancs újságírójaként dolgozott, ahol főként egészségügyről, szociális ügyekről és marginalizált csoportokról írt. 2018 októbere és 2019 májusa között Brüsszelben volt gyakornok, az Európai Parlament webkommunikációs osztályán cikkeket írt és közösségi médiával foglalkozott, majd visszatért az újságíráshoz. 2022 őszétől az Oxfordi Egyetemen működő Reuters Institute ösztöndíjasaként a magyarországi romák médiareprezentációját és a kisebbségi média lehetőségeit kutatta. A Lakmusz csapatához 2023 májusában csatlakozott.