Schobert Norbi, gumibotozás és vérszerződő magyarok - ilyen volt a Lakmusz májusa

Az előző hónapban egy teljes oktatási hetet is tartottunk a Lakmuszon, ebben a témában született a májusi legolvasottabb cikkünk is: ki akadályozza a magyar pedagógusok 800 ezres fizetését?

Íme a májusi TOP5:

5. helyezett: Hiába állítja Orbán, a vérszerződő magyarok még nem találkozhattak a nemzet eszméjével

A CPAC Hungary egyik fontos hívószava volt idén a nemzet, amely Orbán beszédével ellentétben nem régi és örökkévaló, csupán pár száz éves képződmény.

4. helyezett: Schobert Norbi szerint korábban nem, és most is csak az uniós szabályozás változása miatt bírságolták meg. Csakhogy ez nem igaz

A GVH összesen közel 30 vizsgálatot indított különböző Update-cégek ellen, a mostanival együtt négy alkalommal szabtak ki bírságot, jellemzően visszatérő jogsértések miatt. De mi a legfrissebb, 40 milliós büntetés háttere?

3. helyezett: Volt gumibotozás a Karmelitánál, hiába állítja az ellenkezőjét Deák Dániel

Felvétel is készült róla, és a rendőrség is elismerte, hogy kényszerítő eszközöket alkalmaztak a május eleji diáktüntetésen.

Május közepén oktatási hetet tartottunk a Lakmuszon: több cikkünkben is az oktatással, illetve az oktatási tüntetésekkel kapcsolatos állításokat ellenőriztünk. A további oktatási témájú cikkeink itt érhetők el.

2. helyezett: Millennium Falcon 745 forintért? Túl szép, hogy igaz legyen

Nem először járja körbe a közösségi médiát az átverés, hogy – most éppen LEGO-gyárak bezárása miatt – potom pénzért lehet a Star Wars legendás űrhajójához jutni.

1. helyezett: Most akkor ki akadályozza, hogy 800 ezres fizetése legyen a tanároknak?

A kormány közel 800 milliárd forintot fordítana a pedagógusok béremelésére, nagyrészt EU-s forrásból. Egyszer azt mondják, már minden akadály elhárult az uniós finanszírozás elől, máskor azt, hogy az ellenzék akadályozza a fizetésemelést. Megnéztük, mi van a hivatalos dokumentumokban.

Ajánljuk még

Két interjút is készítettünk, amelyekben a dezinformáció elleni küzdelem lehetséges útjait kerestük:

  • Faragó Laurával arról beszélgettünk, hogy egyes családtagjaink, barátaink mitől hajlamosabbak bedőlni az álhíreknek, és hogyan segíthetnénk nekik óvatosabban navigálni az online információ-dömpingben,
  • Nagy Krisztával pedig arról, hogy hogyan lehet a tényellenőrzés témáját bevinni az osztályterembe, és miért fontos ez.

És májusban foglalkoztunk a közmédiával is: az MTVA egy éven keresztül dokumentálta, hogyan hívogatta el a műsoraiba az ellenzéki politikusokat. Mi pedig megkérdeztük őket, hogy valójában hányszor, hogyan és miért hívták meg őket a közmédiába, és miért fogadták el vagy utasították vissza ezeket a meghívásokat:

Egy év közszolgálat: 6764 alkalommal hívott ellenzéki politikusokat szerepelni a közmédia. De minek?

Zuhanyhíradó

Végül pedig egy örömhír május végéről:

a Lakmusz megkapta a Nemzetközi Tényellenőrző Hálózat tanúsítványát!

Az International Fact-Checking Network (IFCN) úgy ítélte meg, hogy a Lakmusz működése megfelel a szervezet által előírt etikai és módszertani szabályoknak, így mi is csatlakoztunk ahhoz a világszerte több mint 100, tényellenőrzéssel foglalkozó szervezethez, akik az IFCN közösségébe tartoznak (a részletekről itt írtunk bővebben).

Büszkék vagyunk rá, hogy mostantól az IFCN nemzetközi tényellenőrző közösségének tagjai lehetünk. A munkákat továbbra is a legjobb szakmai tudásunk szerint, az IFCN standardjainak megfelelően, a honlapunkon részletezett szerkesztőségi módszertan és etikai alapelvek szerint fogjuk végezni.

Emellett pedig elkészült beszámolónk a Lakmusz 2023. első negyedéves munkájáról, ami immár magyarul és angolul is olvasható.

Címlapkép: Kiss Vera
Diószegi-Horváth Nóra
A Vasárnapi Híreknél kezdett újságot írni 2010-ben. 2015-ben csatlakozott a Mércéhez, ahol 2017-től főszerkesztő-helyettesként, 2020-től pedig főszerkesztőként dolgozott. Éveken át menetkísérő koordinátorként segítette a Budapest Pride szervezését, 2016 környékén pedig a Tanítanék mozgalom aktivistája volt.