Szankciók, tüntetők és a kormányközeli média egynyári hazugsága – ilyen volt a Lakmusz októbere

A TikTokon Deák Dániellel és Trombitás Kristóffal is párbeszédbe bonyolódtunk.
 

Októberben két nagy téma is megjelent a Lakmuszon: a nemzeti konzultációval, illetve annak kapcsán a “brüsszeli szankciókkal” is sokat foglalkoztunk, ahogy az oktatás helyzetével kapcsolatban is megsokasodtak a hamis információk.
 

Íme a TOP5:

5. helyezett: Egy helyen az Oroszország elleni összes szankció, és hogy mit mondott a magyar kormány, amikor megszavazta őket

A kormány szerint minden egyes szankciós csomag elfogadásakor sikerült megvédeni a magyar érdekeket, összességében a szankciók mégis tönkreteszik a gazdaságot. De pontosan milyen intézkedésekről nemzeti konzultálunk?

4. helyezett: Csúsztat, jósol, manipulál: mondatonként ellenőriztük Orbán Viktor konzultációs levelét

Nemrég a postaládákba is megérkezett a legújabb nemzeti konzultáció, miniszterelnöki levéllel kísérve. Végigvettük a hamis és félrevezető állításokat, valamint a kérdőív jól bevált és új manipulációs technikáit is.

3. helyezett: Jönnek az új EU-s szabályok a minimálbérre, de mi lesz a magyar fizetésekkel?

A Fidesz szerint nem hoz változást Magyarországon az európai szabályozás, az ellenzék azt mondja, jelentősen emelni kell miatta a minimálbéren. Az uniós irányelv szövege alapján megnéztük, kinek van igaza.

2. helyezett: Amiről a kormányzati média hallgat: hányan tüntettek tegnap a közoktatásért?

Helyette leginkább arról számoltak be, hogy “a Gyurcsány-vezette baloldal támogatja a tüntetést”. A szervezők szerint viszont 40 ezren voltak a tüntetésen. Ellenőriztük, hogy így volt-e.

1. helyezett: Egy nyáron át terjesztette megalapozatlanul a kormánypárti média, hogy az Ukrajnának juttatott fegyverszállítmányokat szétlopják

A Habony Árpád alapította V4NA hírügynökség megrendezettnek látszó videóval, és azóta leleplezett darkwebes csalásokkal igyekezett bizonyítani, hogy Javelin rakéták és más nyugati hadifegyverek kötöttek ki a feketepiacon. A hír a komplett Mediaworks sajtóbirodalmon végigfutott.


Szankciók és konzultáció

A kormány ismét nemzeti konzultációt indított, ezúttal az “elhibázott brüsszeli szankciókkal” kapcsolatban.

Amellett, hogy elemeztük a legújabb nemzeti konzutláció kérdéseit, és mondatról mondatra megvizsgáltuk Orbán Viktor levelét is, amellyel a választópolgárokat a kérdőív kitöltésére buzdítja, sorra vettük az elmúlt 12 év konzultációit is, hogy bemutassuk, milyen manipulációs technikákkal terelgették a válaszadókat a kormány számára kívánatos irányba.

A miniszterelnök levelének hamis pontjaira rámutató képünk az Instagramon és a TikTokon is nagyon sokakat elért – így például Trombitás Kristófot is, aki viszont válaszvideójában nem igazán tudta megcáfolni állításainkat.

Több cikkben foglalkoztunk magukkal a szankciókkal is:

  • Rámutattunk, hogy nem pusztán brüsszeli bürokraták, de a magyar kormány is megszavazta őket

  • Összegyűjtöttük magukat a szankciós csomagokat is, és bemutattuk, hogy mit mondott a magyar kormány, amikor megszavazta azokat

  • Azt is megírtuk, hogyan visszhangozza a magyar kormány az orosz álláspontot, amikor azt sugallja, a szankciók miatt nőnek az élelmiszerárak


Oktatási tüntetések

A hónap másik nagy témája az oktatás, illetve az azzal kapcsolatos demonstrációk voltak.

A kormánypárti politikusok és a kormányközeli lapok is igyekeznek hitelteleníteni a tiltakozásokat, elsősorban azzal, hogy igyekeznek rájuk sütni a baloldal bélyegét (erről a tüntetésszámláló cikkeinkben esik bővebben szó), illetve azt állítják, hogy kizárólag Brüsszelen múlik a tanárok béremelése.

Megnéztük azt is, hogy hányan voltak az október 5-i tüntetésen és az október 23-i demonstráción.

Deák Dánielnek a TikTokon segítettünk megtalálni az oktatási tüntetéseken résztvevő magyar zászlókat, ám amikor kommentjében még mindig kevesellte őket, újabb fotókat is mutattunk neki.

 

Nagyon ajánljuk

Két hosszabb cikkben is foglalkoztunk azzal, hogy hogyan szivárognak be a magyar közbeszédbe az orosz dezinformációk.

  • Bemutattuk a Political Capital legújabb kutatását, amelyből többek közt kiderült, hogy több műszakban kopi-pésztelő trollok is terjesztik az orosz dezinformációt Magyarországon.

  • És részletesen foglalkoztunk a Demokratikus Mémek Facebook-oldallal, ami mögött egy olyan kommunikációs szakembert találtunk, aki több állami szervnél, például az Igazságügyi Minisztériumnál is dolgozott. Az oldal az ilyen mémekbe csomagolt kormánypárti és gyakran hamis, félrevezető, megalapozatlan információkat terjesztő üzeneteivel naponta több ezer embert érnek el.

Az előző havi toplistáink pedig itt érhetőek el:

2022. február

2022. március

2022. április

2022. május

2022. június

2022. július

2022. augusztus

2022. szeptember

Diószegi-Horváth Nóra
A Vasárnapi Híreknél kezdett újságot írni 2010-ben. 2015-ben csatlakozott a Mércéhez, ahol 2017-től főszerkesztő-helyettesként, 2020-től pedig főszerkesztőként dolgozott. Éveken át menetkísérő koordinátorként segítette a Budapest Pride szervezését, 2016 környékén pedig a Tanítanék mozgalom aktivistája volt.