Interjú a bucsai mészárlás tudósítójával, Orbán és Zelenszkij kézfogása, politikusok az egyetemi kuratóriumokban – Ilyen volt a Lakmusz februárja

Értékeltük az évértékelőt is, készült podcast, és megnéztük, hogyan tájékozódnak a háborúról a magyar facebookozók.

Íme a TOP5:


5. helyezett: „Nagyon hamar rájöttünk, hogy valószínűleg háborús bűnök helyszínén állunk"

Danny Kemp azok közt volt, akik a bucsai mészárlás helyszínéről elsőkéntí tudósítottak. A Lakmusznak elmesélte, hogyan kapcsolt újságíróként „automata" üzemmódba, miközben a holttesteket fényképezte, és hogy lassan egy év távlatából mit tud mondani a kétkedő ismerőseinek.

4. helyezett: „Testbeszéd! Na olvassatok libsik!” – Orbán és Zelenszkij kézfogásába mindenki azt lát bele, amit szeretne

A kormánypárti és kormányellenes oldalakon használt illusztrációk szemléletesen mutatják be, hogyan manipulálható egy esemény értelmezése a képek segítségével.

3. helyezett: A nyugati egyetemi kuratóriumokban is ülnek politikusok, replikázott Orbán az Erasmus-pénzek felfüggesztésére, de nagyot csúsztatott

Az EU-nak nem önmagában azzal van baja, hogy kormánytisztviselők is részt vesznek az egyetemek ellenőrzésében, a kérdés az, hogy hogyan. Nálunk a kormány embereinek jóval nagyobb a befolyása, mint a nyugat-európai felsőoktatásban.

2. helyezett: Hiába cáfolták, tovább terjed a hamis kép Varga Juditról és Schadl Györgyről

Az eredeti képet a Megafon rendezvényén készítették, de nem a korrupciós ügy miatt letartóztatott Schadl szelfizik rajta az igazságügy-miniszterrel.

1.helyezett: A szakértők szerint sci-fibe illő képtelenség, hogy egy amerikai kutatóprogram okozta volna a törökországi földrengéseket

Február 6-án heves földrengések sorozata rázta meg Törökország délkeleti részét és a szomszédos Szíriát. A közösségi médiában egy több ezerszer megtekintett bejegyzés azt állítja, hogy a természeti katasztrófát egy amerikai székhelyű kutatási program, a HAARP okozta, a szakértők szerint azonban nincs tudományos bizonyíték erre az állításra.

Ajánljuk még

6+1 hangzatos, de félrevezető mondás Orbán évértékelőjében

Ahogy azt már megszokhattuk, februárban évértékelőt tartott Orbán Viktor miniszterelnök. A beszéd két fő téma köré szerveződött: a miniszterelnök főként a háborúról és az inflációról értekezett. Mi pedig megnéztük, hogy a hangzatos (és helyenként tavalyról újrahasznosított) mondásoknak mennyi a valóságtartalma.

Ellenzéki visszhangkamra és oroszpárti kavalkád: honnan tájékozódnak a háborúról a magyar facebookozók?

Kollégánk, Német Szilvi egy nemzetközi projekt keretében azt kutatta, milyen forrásokból tájékozódnak a magyar facebookozók a háborúról. A felrajzolt hálózat nemcsak esztétikai élmény, de sokat elmond arról is, mennyire polarizált a magyar közbeszéd. Bemutatja, miként fonódik össze a kormánypárti média a nyíltan oroszpárti szereplők és az orosz-ukrán háborút kiemelten követő blogok és vlogok világával, és hogy bár az ellenzéki térfélen a mainstream média jelenti a legfőbb tájékozódási pontot, a kormányellenes propagandakiadványok is jelentős mennyiségű tartalmat gyártanak, szinte egy külön univerzumot alkotva ebben az amúgy is megosztott rendszerben.

„Ha nem teszel semmit, biztosan dezinformálódsz" - podcast Krekó Péterrel és Rácz Andrással

Új podcastunkban pedig az orosz-ukrán háború évfordulója kapcsán beszélgettünk Krekó Péterrel és Rácz Andrással az orosz dezinformációs gépezet működéséről és a magyar kormány kettős kommunikációjának hatásairól.

Az előző havi toplistáink pedig itt érhetőek el:

2022. január

2022. február

2022. március

2022. április

2022. május

2022. június

2022. július

2022. augusztus

2022. szeptember

2022. október

2022. november

2022. december

2023. január

Diószegi-Horváth Nóra
A Vasárnapi Híreknél kezdett újságot írni 2010-ben. 2015-ben csatlakozott a Mércéhez, ahol 2017-től főszerkesztő-helyettesként, 2020-től pedig főszerkesztőként dolgozott. Éveken át menetkísérő koordinátorként segítette a Budapest Pride szervezését, 2016 környékén pedig a Tanítanék mozgalom aktivistája volt.