Beszámoló a Lakmusz munkájáról - 2023. harmadik negyedév

A Lakmusz-HDMO dezinformáció-ellenes projekt 2023-as működésének harmadik negyedévében (2023. augusztus - október) a Lakmusz újságírói 52 cikket írtak.

A megjelent cikkeink közül 24-ben ellenőriztünk konkrét állításokat, míg a többi anyagunk tágabb értelemben foglalkozott a dezinformációs környezettel elemzések, interjúk és podcastok formájában.

A cikkeinkben ellenőrzött állítások forrása 12 esetben volt politikus (8 kormánypárti, 4 ellenzéki), 6 esetben egyéb közéleti szereplő vagy szervezet, 6 esetben pedig valamilyen médium. 2 tényellenőrzésünk foglalkozott olyan állítással, amelynek az eredeti forrása nem ismert, vagy az állítás magánembertől származik.

Tényellenőzéseink közül 15 foglalkozott közélettel és politikai témákkal. A nemzetközi eseményekre reagálva a második leggyakoribb témánk a háborús konfliktusokkal kapcsolatos dezinformáció volt: a tényellenőrzéseink közül 4 szólt az orosz-ukrán, és 2 a Hamász-izraeli háborúról. Emellett több cikkben foglalkoztunk egészségügyi és tudományos témákkal, valamint az oktatással, migrációval, az LMBTQ közösséggel kapcsolatban terjedő dezinformációval (egy-egy cikk több témát is érinthet, ezeket is beleszámoltuk az összesítésbe).

A tényellenőrzésen túl

A tényellenőrzéseink mellett továbbra is nagy hangsúlyt fektetünk olyan anyagok készítésére, amelyek nemcsak egy-egy állítást vizsgálnak, hanem a dezinformációs környezet működését tárják fel különböző szempontokból.

1. Nyomozások

Korábban már több nyomozást is publikáltunk arról, hogy kik szerkesztenek - névtelenül - olyan közösségi médiás oldalakat, amelyek hamis információkat, illetve egy közösség tagjai ellen szító tartalmakat terjesztenek. Így írtunk korábban az antifa-tüntetők személyes adatait nyilvánosságra hozó oldalról, egy titokzatos, valójában orosz származású tiktokkerről, és videóinterjút készítettünk egy olyan személlyel, aki korábban pénzért készített virális mémeket kormánypárti oldalak számára.

  • A harmadik negyedév legolvasottabb cikke is egy ilyen nyomozás lett: feltártuk egy furcsa önkéntes zászlóalj, a Szent István Légió működését, és bemutattuk, hogyan toboroznak magyarokat, hogy harcoljanak az oroszok oldalán - holott az ilyen tevékenységet tiltja a törvény.
  • Emellett feltérképeztük azt is, hogy kik azok az influenszerek, akik a kormányzati propagandát a nemzetközi térben, angolul, a Twitteren/X-en terjesztik.

2. Interjúk a dezinformáció szakértőivel

Rendszeresen készítünk interjúkat olyan szakemberekkel, akik a dezinformációs ökoszisztéma egy-egy részterületének szakértői. Az elmúlt hónapokban beszélgettünk:

  • Rozgonyi Krisztinával, az NMHH elődjeként működő Nemzeti Hírközlési Hatóság egykori elnökével arról, hogy mi lehetne a közszolgálati média szerepe a dezinformáció elleni harcban;
  • Alberto Rabbachinnal, az Európai Bizottság munkatársával arról, hogyan próbálja az Európai Unió rábírni a nagy tech cégeket, hogy többet tegyenek a dezinformáció terjedése ellen;
  • Veronika Hincová Frankovskával, a szlovák demagog.sk tényellenőrző portál vezetőjével arról, hogyan itatta át az orosz dezinformáció a szlovák választási kampányt.

3. Médiatudatosság

A Lakmusz indulása óta kifejezett célunk, hogy cikkeinkkel ne pusztán bemutassuk az egyes állítások mögött álló tényeket vagy jelezzük, ha manipulált tartalmakkal találkoztunk a nyilvánosságban. Fontosnak tartjuk, hogy mindeközben a cikkeinkben rámutassunk gyakran használt, klasszikus érvelési hibákra, manipulációs technikákra, valamint bemutassunk olyan módszereket, amiket mi újságíróként gyakran használunk az információk ellenőrzésére.

Ennek szellemében létrehoztunk egy külön médiatudatossági aloldalt a honlapunkon, ahol összegyűjtöttük nektek azokat az írásainkat, amelyek részletes útmutatót tartalmaznak egy-egy tényellenőrzési módszerhez.

A harmadik negyedév végén, októberben kiemelt figyelmet fordítottunk az Hamász-izraeli háborúra. Ennek apropóján több olyan cikket is publikáltunk, amely a háborús tájékozódáshoz ad tanácsokat:

Olvasottság

2023-as működésünk második negyedévében 281 ezer olvasót értünk el, a legolvasottabb anyagaink a következők voltak:

Social Media

A Lakmusz közösségi médiás tábora tovább növekedett, jelenleg ezeken a felületeken vagyunk elérhetők:

.

Írták: Zöldi Blanka, főszerkesztő - Bulla Zsófia, projektmenedzser

Lakmusz